Охрид

1.160 нови случаи на COVID-19, 47 новозаболени и 38 оздравени лица од Охрид

1.160 нови случаи на COVID-19, 47 новозаболени и 38 оздравени лица од Охрид

Скопје, 26. ноември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 2.864 тестирања, при што се регистрирани 1.160 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за

Туризам

Covid-19

1.160 нови случаи на COVID-19, 47 новозаболени и 38 оздравени лица од Охрид

1.160 нови случаи на COVID-19, 47 новозаболени и 38 оздравени лица од Охрид

Скопје, 26. ноември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 2.864 тестирања, при што се регистрирани 1.160 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за

Локална Самоуправа

Охриѓани можат да се вклучат во креирањето на општинскиот буџет за 2021 година

Охриѓани можат да се вклучат во креирањето на општинскиот буџет за 2021 година

Охрид, 26. ноември 2020 (ОХРИДПРЕС) – И охриѓани можат да се вклучат во креирањето на општинскиот буџет за 2021 година, преку дигитална алатка, што годинава првпат се имплементира. Со цел да се

Дебрца

ОУ „Дебрца“ го одбележува својот патронен празник

Охрид, 11. ноември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Со креативно видео поради мерките за спречување на ширењето на корона пандемијата, ОУ „Дебрца“ денес

Струга

1.160 нови случаи на COVID-19, 47 новозаболени и 38 оздравени лица од Охрид

1.160 нови случаи на COVID-19, 47

Скопје, 26. ноември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 2.864 тестирања, при што се регистрирани 1.160 нови

Хроника

Кривична за лице од струшки Џепин кој на Facebook објавил пишан материјал кој помага, промовира и поттикнува омраза, дискриминација и насилство

Кривична за лице од струшки Џепин кој на Facebook објавил пишан материјал

Струга, 26. ноември 2020 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 51-годишниот М.К. од струшкото село Џепин, поради постоење основи на сомнение дека сторил казнено дело

Партии

Образование

МОН: Апликациите за студентски стипендии да се доставуваат електронски, а

Скопје, 26. ноември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Од Министерството за образование и наука (МОН) потсетуваат дека во тек е аплицирањето за стекнување на правото на студентска стипендија во академската

Култура

Бројни награди за ученици од ОМУ „Методи Патчев“ на два интернационални натпревари

Бројни награди за ученици од ОМУ „Методи Патчев“ на два интернационални

Охрид, 25. ноември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Учениците од ОМУ „Методи Патчев“ и оваа учебна година ја започнаа со врвни резултати и бројни награди. На осмиот интернационален натпревар „Охрид те сакам”,

Екологија

Охридското Езеро е на два сантиметри под минимално дозволеното ниво

Охридското Езеро е на два сантиметри под минимално дозволеното ниво

Охрид, 26. ноември 2020 (ОХРИДПРЕС) – И понатаму опаѓа водостојот на Охридското Езеро, па сега е на два сантиметри под минимално дозволеното ниво. Според денешните мерења на Управата за

Здравје

1.160 нови случаи на COVID-19, 47 новозаболени и 38 оздравени лица од Охрид

1.160 нови случаи на COVID-19, 47 новозаболени и 38 оздравени лица од Охрид

Скопје, 26. ноември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 2.864 тестирања, при што се регистрирани 1.160 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за

Економија

Македонските аеродроми поради COVID-19 до октомври изгубиле над 1,5 милиони

Скопје/Охрид, 26. ноември 2020 (ОХРИДПРЕС) – COVID-19 пандемијата во првите десет месеци од годинава предизвикала македонските аеродроми да изгубат над 1,5 милиони патници, покажуваат