ohrid23042

Во Охрид денес температура до 32. степени, кон крајот на денот наоблачување

Охрид, 12. август 2017 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на денот ќе дува засилен ветер, во западните делови од западен и југозападен правец, а во источните од јужен правец.

Попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. Кон крајот на денот и во текот на ноќта на места процесите ќе бидат поинтензивни, локално и во форма на невреме со поинтензивен пороен дожд, силен ветер и можна појава на град, особено во североисточните делови.

УВ индексот ќе биде 9, а максималната температура ќе се искачи до 32. степени.

– Во недела ќе преовладува променливо облачно и свежо време со засилен северен ветер, а претпладне и со слаб локален дожд. Од понеделник ќе биде стабилно со постепен пораст на дневната температура, но во рамките на просекот за овој период од годината, информираат од УХМР Македонија. (Крај)

извор: Метео фото: архива