benzini2

Од полноќ поскапуваат горивата

Охрид/Скопје, 30. октомври 2017 (ОХРИДПРЕС) – Од ноќеска на полноќ за половина до еден денар поскапуваат бензините и дизел горивата, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Литар Еуросупер БС -95, еуродизел (Д-Е V) и екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поскапува за еден денар, па новите цени ќе бидат 64,52,односно 42,50 денари.

Еуросупер  БС-98 ќе се точи по цена повисока за половина денар, па новата цена ќе биде 65,50 денари.

Поскапува мазутот М-1 НС и од полноќ ќе се продава за 26,795 денари по килограм. Овие цени ќе важат во следните 14 дена. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива