vodicilive

Следете го прославувањето на празникот Богојавление Водици во живо (Видео)

Охрид, 19. јануари 2018 (ОХРИДПРЕС) – За сите заинтересирани ширум светот кои сакаат да го проследат овој голем настан, охридската локална самоуправа обезбеди пренос во живо на интернет.

Проследете го одбележување на празникот Богојавление – Водици, односно за најмасовната ваква црковно-народна манифестација.

По утринските богослужби и литургијата, во 09:45 часот тргнува литијата од сите парохиски цркви и се упатува кон градското пристаниште. Во 10:00 часот ќе биде извршен големиот водосвет, односно положување на чесниот крст во водите на Охридското Езеро. Оваа година се пријавени над 350 капачи.
извор: ОхридПрес фото: Општина Охрид видео: Општина Охрид