Pristina, 12.03.2017. -Predsednik Kosova Hasim Taci i ambasadorka Kosova u SAD Vljora Citaku docekali su danas na pristinskom aerodromu pomocnika americkog drzavnog sekretara za Evropu i Evroaziju Vesa Micela (na fotografiji). Posle sastanka u zgradi aerodroma Taci i Micel su odrzali konferenciju za medije. (BETAPHOTO/ARMENIJA ZAJMI BESEVIC/MO)

Вес Мичел в четврток во Скопје

Скопје, 11. септември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Помошникот американски државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел на 13-ти септември ќе допатува во Македонија на средби со македонскиот премиер Зоран Заев и со други официјални претставници за поддршка на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција и претстојниот референдум на 30 септември, соопшти Стејт департментот.

Мичел во Скопје ќе има средби и со претставници на парламентарните партии и на бизнис заедницата со кои ќе размени мислења и ќе ја нагласи американска поддршка за приклучувањето на Македонија во Западното семејство, се наведува во соопштението.

Претходно, Вес Мичел ќе престојува во Грузија каде што ќе учествува на Меѓународна конференција во Тбилиси и ќе има средби со претставници на властите и на граѓанското општество. (Крај)

извор: МИА фото: архива