Избор Локална самоуправа
Охрид, 23. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – Општина Охрид, Секторот за туризам и ЛЕР и Канцеларијата за стручна поддршка на развојот на земјоделството на Општина Охрид, им соопштува на сите заинтересирани правни и физички лица (баратели) кои имаат потреба за обезбедување на приклучок на мрежата на ЕВН за поставување на електрична пумпа за вода, можат да […]Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа Спорт
Охрид, 23. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – Ракометниот клуб „Охрид“ се засили за уште седум млади играчи. Наум Костов, Николче Ристески, Мартин Иваноски, Кристијан Димитриески, Јован Трајкоски и Михаил Иваноски се ракометарите којшто потпишаа четиригодишни договори со клубот, а доаѓаат од младинската екипа на клубот. – Сакам да им честитам на седумте ракометари кои Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа
Струга, 23. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – Градоначалникот на Охрид, проф. д-р Јован Стојаноски со сопругата, синоќа присуствуваше на отворањето на 57-те Струшки вечери на поезијата. Нашата најголема поетска манифестација започна со традиционалното читање на антологиската „Т’га за југ“ на Константин Миладинов на македонски и англиски јазик, како и со палењето на Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа Охрид
Охрид, 23. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – Богатите македонски фолклорни мотиви, како дел од културата на нашето поднебје, изразени во уметноста и вештината на изработувањето на предмети со стилизирани елементи и оригинална вредност претставуваат несомнен одраз на промоцијата на културата на нашиот град. Охрид со своето богато историски, културно и духовно наследство Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа Охрид
Охрид, 22. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во насока на правилно и соодветно информирање на јавноста, должни сме да посочиме на неколку невистини и недоследности искажани на денешната прес конференција на ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид, реагираат од општина Охрид. – ОК на ВМРО ДПМНЕ Охрид веќе подолго време ја замајува јавноста преку банални пресови во […]Прочитај повеќе
Избор Култура Локална самоуправа Охрид
Охрид, 22. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – Под покровителство на Локалната самоуправа и Националната установа „ Завод за заштита на спомениците на културата и Музеј“ од Охрид, вечерва на Сараиште ќе биде отворен Базар на охридски ракотворби. Ќе бидат поставени осум тезги на кои ќе бидат презентирани ракотворби на охриските занаетчии. Оваа година настанот е во форма […]Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа Охрид
Охрид, 21. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – Граѓаните од муслиманска вероисповед, денеска по посетата на џамииите на бајрамската молитва и гробиштата на починатите, традиционално го организираа обичајот на принесување на  курбанот-жртвата, со што започна славењето на големиот празник Курбан Бајрам. На традиционалниот верски обичај присуствуваше и градоначалникот на Охрид, Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа Охрид
Охрид, 20. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – Викендов охридската јавност беше сведок на уште еден обид за оцрнување на работата на централната и локалната власт од страна на ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид, реагираат од општина Охрид. – Со секојдневните прес конференции сакаат да „купат“ медиумско внимание и да направат обид за релативизирање на работите, насочување […]Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа Охрид
Охрид, 20. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – Од денес започнува пријавувањето на евентуалните штети од невремето проследено со врнежи од дожд, град и  ветер  кое го зафати  подрачјето  на Охрид на 17-ти август. – Се повикуваат граѓаните  (физички и правни лица) на општина Охрид кои сметаат дека невремето им има нанесено материјална штета на нивните имоти […]Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа Охрид
Охрид, 20. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – Од денес, 20-ти август, се враќаат во функција рампите за регулирање на сообраќајот кај Горна порта и кај охридската Пошта. – Ги известуваме граѓаните на стариот дел на Охрид, дека од 20-ти август 2018 година, регулирањето на сообраќајот во тој дел ќе се одвива со помош на рампите кои […]Прочитај повеќе