Избор Локална самоуправа Охрид
Охрид, 14. јуни 2018 (ОХРИДПРЕС) – Охридските советници го изгласаа зонското паркирање во Охрид и наплатата која ќе се одвива со испраќање на SMS пораки. Се воведуваат три зони, А, Б и В, во кои еден час паркирање ќе чини 30, 20, односно 10 денари. Изминативе денови се слушнаа многу „за“ и многу „против“ по […]Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа Охрид
Охрид, 13. јуни 2018 (ОХРИДПРЕС) – Одлуките за зонското паркирање и цената на паркирањето се во насока на подобрување на сообраќајот во градот и поефикасно регулирање на паркирањето. Со нив се намалува цената за паркирање во Охрид и нема додавање на нови улици кои ќе се користат како паркинг простори, појасни градоначалникот Јован Стојаноски, по […]Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа
Охрид, 13. јуни 2018 (ОХРИДПРЕС) – Од МЈП „Проаква“ информираат дека е воведено електронско плаќање на сметките за да се поедностави процесот. – Еден од приоритетите на новото раководство на МЈП „Проаква“ беше подобрување на квалитетот на услугите. Со оглед на фактот дека живееме во време на компјутери и дигитализација, воведовме софтвер за електронско плаќање Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа Празници
Охрид, 11. јуни 2018 (ОХРИДПРЕС) – За сите граѓани од муслиманска вероисповед во Охрид, Градоначалникот проф. д-р Јован Стојаноски вечерва приреди Ифтарска вечера. Традиционалната Ифтарска вечера е во духот на големиот муслимански празник Рамазан Бајрам и потврдените определби за соживот, мирољубие и човекољубие, беа пораките на средбата. – Ваквите средби и Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа Охрид
Охрид, 11. јуни 2018 (ОХРИДПРЕС) – Интензивно се чисти и средува фонтаната на плоштадот „Чинар“. Служби на општинските јавни претпријатија работат на средување на околината и внатрешноста на фонатаната. Подолг период наназад несовесни лица во фонтаната фрлаат се и сешто, некои си зедоа за право и да ги искршат мермерните плочки, а и годините и […]Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа Охрид
Охрид, 11. јуни 2018 (ОХРИДПРЕС) – Градоначалникот Јован Стојановски вечерва ќе приреди Ифтар за граѓаните од муслиманска вероисповед во Охрид. Ифтарската вечера е во духот на големиот муслимански празник Рамазан Бајрам и потврдените определби за соживот, мирољубие и човекољубие. Ифтарската вечера ќе се одржи на плоштадот „Чинар“, со почеток во 20:00 часот. (Крај) Прочитај повеќе
Забава Избор Локална самоуправа
Охрид, 9. јуни 2018 (ОХРИДПРЕС) – По вчерашните успешни претстави на Градскиот плоштад во Охрид, вечерва продолжува забавата и уличното шоу, караванот кој носи среќа и забава – Баскерфест 2018. – Посетителите ќе имаат можност да проследат, но и интерактивно да се вклучат во повеќе од 20 точки на артисти од целиот свет. Ќе уживаат […]Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа Охрид
Охрид, 8. јуни 2018 (ОХРИДПРЕС) – Градоначалникот Јован Стојаноски денеска ја прими Ајше Хасан која  го понесе  македонскиот тим  на врвот со четири златни медали во исто толку категории  на Светскиот натпревар „Талентирани интелектуалци“, што од 20-ти  до 23-ти  април годинава се одржа  во Кембрич, Англија. Хасан која што беше единствената охриѓанка на  натпреварот Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа Охрид
Охрид, 8. јуни 2018 (ОХРИДПРЕС) – Општина Охрид активно учествуваше во работата на петтиот глобален состанок на официјалните делегации на Европската мрежа на езера, како и деветтото издание на Фестивалот на езерата. Антонио Балески од Секторот за туризам и локален економски развој имаше своја презентација на работната средба на партнерите од Европскиот конзорциум, Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа Охрид
Охрид, 8. јуни 2018 (ОХРИДПРЕС) – Предлог одлуката за зонско паркирање во општина Охрид, како и утврдувањето на цени за користење на спортски објекти и паркинг-простори со кои стопанисува ЈП „Билјанини извори“ се меѓу поатрактивните точки на седницата на градскиот совет, закажана за четврток, 14-ти јуни. Пред градските избраници ќе се најдат и предлог одлуките […]Прочитај повеќе