Избор Избор од Уредникот Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Семејството на прерано починатиот градоначалник на Охрид Јован Стојаноски, до сите граѓани на Охрид, упати зборови на благодарност за искажаната нивна поддршка и почит кон својот градоначалник. Почитувани, Во најтешките моменти за нашето семејство, сакаме да Ви упатиме ОГРОМНА благодарност до сите вас добри и прекрасни луѓе, кои Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 17. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Семејството, претставници на државниот врв, политичките партии, бројни граѓани, роднини и пријатели, на градските гробишта во Охрид, го испратија во вечното почивалиште прерано починатиот градоначалник, проф. д-р Јован Стојаноски. Во името на сите, последна реч за таткото на градот, проф. д-р Јован Стојаноски, имаше неговиот Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа Охрид
Охрид, 17. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Со петминутно вклучување на бродските сирени и спуштени знамиња, бродската флота на Охридското Езеро му оддаде последна почит на прерано починатиот градоначалник на Охрид, проф. д-р Јован Стојаноски. Од езерската шир бродарите облечени во поморска облека по наредба на капетанот на Езерската капетанија, Горан Устијановски со Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа ТОП ВЕСТИ
Охрид, 17. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – По повод прераната смрт на градоначалникот на Охрид, проф. д-р Јован Стојаноски, до неговото семејство и до Општина Охрид, постојано пристигнуваат телеграми со сочувство, од државниот врв, политичките партии, од академскта заедница и меѓународните претставници во Република Македонија и бројни граѓани и пријатели. Телеграми со Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 16. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – По повод ненадејната смрт на градоначалникот на Охрид, проф. д-р Јован Стојаноски, Советот на Општина Охрид, денес одржа вонредна седница. Седницата започна со едноминутно молчење, а советниците донесоа одлука, утрешниот ден да биде ден на жалост на подрачјето на Општина Охрид. Сите културни, спортски, забавни и други настани и Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 16. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Советот на општина Охрид, денес, со почеток во 10:00 часот, ќе одржи вонредна седница по повод ненадејната смрт на градоначалникот на Охрид, проф. д-р Јован Стојаноски. На седницата се очекува да биде соопштена информацијата за прогласување на Ден на жалост во Охрид. Законодавецот, во случај кога мандатот на градоначалникот […]Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 15. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во понеделник во 10:00 часот ќе се одржи комеморативна седница по повод смртта на проф. д-р Јован Стојаноски, градоначалник на Охрид, – Комеморативната седница ќе се одржи во понеделник во 10:00 часот, а погребот на Стојаноски ќе биде од 12:00 до 14:00 на Градските гробишта во Охрид. Советот на […]Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 15. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – На 48 годишна возраст, утрово ненадејно почина градоначалникот на општина Охрид, проф. д-р Јован Стојаноски. Неофицијално, тој немал здравствени проблeми претходно и починал ненадејно од инфаркт. Од општина Охрид попладнево излегоа со официјлана потврда: – Денес претпладне, (15.12.2018 година) ненадејно, во возило на Брза Прочитај повеќе
Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 14. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Веќе традиционално, Градоначалникот на општина Oхрид објавува Конкурс за најубаво украсен новогодишен двор или балкон во општина Охрид за Новата 2019 година. – Општина Охрид за Новата 2019 година објавува Конкурс за најубаво украсен новогодишен двор или балкон. Пријавувањето на конкурсот ќе трае од 14-ти до 27-ми декември Прочитај повеќе
Локална самоуправа
Охрид, 13. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Проектот „Реконструкција и адаптација на влезот и Салата од Советот на општина Охрид“ беше избран за приоритетен проект на Форумот на заедници чијашто последна работна сесија се одржа денеска во Охрид. UNDP и Швајцарската амбасада во Република Македонија во реализација на проектот ќе учествуваат со вкупен буџет од 50.000 […]Прочитај повеќе