ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид
Скопје, 13. јануари 2017 (ОХРИДПРЕС) – Експресниот пат низ срцето на Галичица е најкриминалната идеја што од осамостојувањето на Македонија му се заканила на Националниот парк, вели во разговор за ЦИВИЛ Медиа Драгана Велковска од Охрид SOS. – Тој „проект“ е целосно неоправдан економски, зашто ќе го наруши природното движење на туристите кои сега се […]Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид
Охрид, 11. јануари 2017 (ОХРИДПРЕС) – Вљубеникот во Охрид и неговите убавини Љупчо Стојкоски – Лепи објави ново видео на кое ги прикажива убавините на Охрид, но од друг, специфичен агол. На последното видео тој го прикажува од вода делот на езерото кој замрзна поради ниските температури. Погледнете. извор: ОхридПрес фото/видео: Љупчо Стојкоски ЛепиПрочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид
Охрид, 4. јануари 2017 (ОХРИДПРЕС) – Откако на почетокот на мандатот имаше обид да им држи лекции на новинарите, Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, на крајот на мандатот „во војна“ и со еколошките асоцијации. Тој им припиша политичка пристрасност и обвини дека создаваат погрешна слика за состојбата со заштитеното природно и културно наследство во охридскиот Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид
Охрид, 4. јануари 2017 (ОХРИДПРЕС) – „Сосема очекувано, по острата реакција на локалните жители на Лагадин и Охрид ЅОЅ, институцијата која го одобрила градењето на хотелот во Лагадин, Општина Охрид, соопшти дека постапката за одобрение за изградба била законска, а за истиот биле обезбедени сите потребни документи“, реагираат активистите на Граѓанската иницијатива Охрид Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид
Охрид, 30. декември 2016 (ОХРИДПРЕС) – Во пресрет на празниците, охриѓанецот Александар Колов, објави ново видео, снимено во рамките на неговиот проект „Убавините на Македонија од воздух“. – Недалеку од тунелот на патот Скопје – Велес ќе наидете на оваа тврдина (замок или т.н. Кастелот). Течението на реката Пчиња обилува со вакви убавини се` до […]Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Економија Избор Охрид
Охрид, 29. декември 2016 (ОХРИДПРЕС) – Во февруари и март е најавено доаѓањето на меѓународна делегација од УНЕСКО за мониторирање на целата состојба околу проектите и нивното влијание врз Охрид. Одлуката на УНЕСКО за загриженост за Охрид дојде откако финишираа постапките за измена на Планот за Националниот парк „Галичица“ заради изградба на експресен пат од […]Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид
Охрид, 26. декември 2016 (ОХРИДПРЕС) – Локалната самоуправа од Охрид нема намера да се откаже од изградбата на голем хотелски капацитет, на растојание помало од 50 метри од езерскиот брег, во населбата Лагадин. Јавноста е збунета, особено затоа што, токму овој објект е една од причините што може да ја прелее чашата и УНЕСКО, дефинитивно, […]Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид
Охрид, 26. декември 2016 (ОХРИДПРЕС) – УНЕСКО ѝ даде рок на Македонија до 1 февруари 2017 да достави извештај за статусот на конзервација и за чекорите преземени за спроведување на препораките и во случај на потврдување на утврдената или потенцијална опасност за природните и културните добра на Охридскиот регион. Охридскиот регион би можел да се […]Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид
Охрид, 25. декември 2016 (ОХРИДПРЕС) – Преку соопштение за јавност, од Граѓанската иницијатива Охрид ЅОЅ го изнесоа ставот во врска со пожарот кој се случи на планината Галичица на 22-ри декември 2016 година. Ставот го пренесуваме во целост: Повторно пожар на Галичица и тоа сред зима. Овојпат е опожарена област меѓу селата Велгошти и Рамне, […]Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид
Охрид, 23. декември 2016 (ОХРИДПРЕС) – Охрид за среќа е надвор од статистиката на градови со екстремно загаден воздух, проблем со кој се соочуваат голем број граѓани во државата. Во земјава, бројките за инфаркт на срце и мозочен удар како причина за смртност се двојно повисоки во однос на процентот во светски рамки. Изворите на […]Прочитај повеќе