ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид
Охрид, 19. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Тимот на „Фронт 21/42“, во соработка со „Еко-свест“ утре во Охрид ќе го одбележат почетокот на кампањата за зачувување на Охридскиот регион – единственото УНЕСКО подрачје во Македонија, со слоганот “Едно е! Вредно е!”. Промотивниот настан ќе се одржи утре 20-ти јули, со почеток во 18:30 часот во џез […]Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид
Охрид, 19. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Загриженоста на граѓаните од Охрид, Струга и пошироко е се’ поголема, поради намалувањето на езерската фауна, односно рибниот фонд во водите на Охридското Езеро, предупредува независниот екологист, г-н дипл. инж. агроном Лазо Наумоски. – Охридската пастрмка Salmo letnica Karaman е доведена до прагот на нејзино истребување како Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид
Охрид, 14. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Тим на граѓанската иницијатива ОхридSOS заедно со Eko-svest во сабота, 16-ти јули ќе бидат дел од програмата на Д Фестивал во Дојран. Од Охрид СОС ќе презентираат кратки документарни филмови за последиците од инфраструктурни објекти во заштитени зони, ќе го презентираат Смарт Охрид концептот за одржлив транспорт во Охрид […]Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид
Охрид, 9. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – На адреса на граѓанската иницијатива Охрид SOS изминативе денови стигнале повеќе поплаки од граѓани по повод дводневното дивеење низ зони за активно управување од Националниот парк Галичица кој, е заштитен со Законот за заштита на природата и е со статус на УНЕСКО Биосферен резерват. – Да потсетиме и дека […]Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид
Охрид/Мадрид, 6. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Професор Надежда Апостолова како преставник на граѓанската асоцијација ОхридSOS, деновиве присуствуваше на 18-от Конгрес на Ибериското Лимнолошко Друштво, кој се одржува во Шпанија. Претставникот на ОхридSOS е присутен на овој конгрес на покана на претседателот на Ибериското Лимнолошко Друштво, Антонио Камачо. Студијата за Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид
Охрид, 6. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) — Избрани се најдобрите фотографии на конкурсот „Биди гласот на Охридското Езеро“, кој го организираше организацијата Охрид SOS. Најгласани фотографии преку социјалната мрежа Фејсбук се: 1 место: Мена Каранфилоска 2 место: @e.karanfiloska 3 место: Никола Паскали Bottom Time Специјална прва награда од жири комисијата се доделува на Небојша Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид
Охрид, 5. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Утрово охриѓани беа сведоци на неверојатна глетка на Градското пристаниште во строгиот центар на градот. Возачот на турски автобус со кофа вода и четка без никаков проблем го мие автобусот во срцето на „најголемиот туристички центар во државава“. Сето тоа се случува во период кога градот е преполн со […]Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид
Охрид, 4. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Македонецот Стефан Бужаровски, проф. на Универзитетот во Манчестер и неформалната организација Еко-свест од Скопје, изработија проект насловен Smart Ohrid. Професорот нуди идеи како да се менаџира со охридското крајбрежје во кое има фреквентен и јавен превоз, автобуски и воден, како и велосипедски патеки по цел брег. Експресни автомобилски Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид
Охрид, 1. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Вљубеникот во Охрид Петар Бавчанџиев утрово на својот профил на Фејсбук објави фотографија од „оригинална охридска школка“. Убаво ќе беше ако се работи за школка извадена од водите на Охридското езеро, но овој пат се работи за „школка“ од стара Лада, за која во овој момент не се знае […]Прочитај повеќе
ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид
Охрид, 30. јуни 2016 (ОХРИДПРЕС) – Охридското Езеро е уникат во светот по многу нешта: едно од најстарите, тектонски формирано, со повеќе карстни извори и голема истека (Црн Дрим), бројни реликтни видови во него и др. Сепак, има едно езеро на „другиот крај“ на Земјата, во САД, помеѓу Калифорнија и Невада кое е неверојатно слично […]Прочитај повеќе