Економија Избор ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 18. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Започна новата наградна игра на Охридска банка Сосиете Женерал нарачена „Зелена наградна игра“, во која Банката за направени трансакции со нејзините картички доделува електрични тротинети. Имено, од 17.12.2018 година, па сé до 28.02.2019 година, сите оние кои ќе направат минимум 10 трасакции со една од дебитните катички Прочитај повеќе
Економија Избор ТОП ВЕСТИ
Охрид, 15. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Охридските „Тамаро“ маркети денес ставаат крај на уште два супер успешни проекти „Најбрзо се јаде… Кандит чоколада“ и „Есента мириса на Франк чаеви“, во соработка со креативниот тим на Супер радио. – Зад нас се уште два интересни проекти со „Кандит“ чоколадата и „Франк“ чаевите. Вкусните чоколади ги конзумиравме […]Прочитај повеќе
Економија Избор ТОП ВЕСТИ
Охрид, 14. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Овој 20-ти декември, хотел „Вилиџ“, како дел од комплексот „Вилиџ Вања Камчев“ во Охрид го одбележува својот прв роденден. Хотелот располага со 38 соби од различна категорија, и успеа за релативно кратко време да се запише како мал по обем, но сериозен претставник во туристичката мапа на Охрид и […]Прочитај повеќе
Економија Избор ТОП ВЕСТИ
Охрид, 13. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Најмладите охриѓанчиња вчера уживаа во игротеката „Вања“, каде се китеше новогодишната елка и се одржа забава со најзабавните Детски маски од Охрид. – Елката се закити со рачно изработените украси од дечињата, а нашите пријатели од Детски маски Охрид направија забавата да биде незаборавна, информираат од игротеката. Прочитај повеќе
Економија Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 13. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Огромен е интересот кај охриѓани за настапот на еден од најдобрите музички состави кои ги дал Охрид, одличните „Камелеон“, кои пред Нова година ќе одржат голем концерт, во чест на 20 години од постоењето. – Информациите кои ги добиваме од продажните места говорат дека веќе половина од билетите се […]Прочитај повеќе
Економија Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 11. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Од денеска, во продажните салони на Vip лоцирани во Градскиот трговски центар, трговските центри „Лептокарија“, „Бисер“ и продажните салони во Охрид и во Битола посетителите се добредојдени и со своите миленици. Корисниците не треба да размислуваат каде ќе ги згрижат своите миленици додека тие ги извршуваат потребните Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 11. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Фондот за природа Преспа-Охрид (ПОНТ) е добитник на глобалната награда за неговиот инвентивен приод во финансирање на заштитените подрачја. Од 200 пријавени кандидатиод целиот свет, ПОНТ беше избран како победник на наградата Pathfinder за 2018 година која се доделува за извонредни и инвентивни решенија за заштитените подрачја Прочитај повеќе
Економија Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 10. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Управата за финансиска полиција до Основно јавно обвинителство (ОЈО) за организиран криминал и корупција поднесе кривични пријава против поранешните министри за образование Никола Тодоров и Панче Кралев. Тие се товарат дека не го испочитувале Законот за јавни набавки и договорот со изведувачот „Конструктор Инженеринг“ АД Прочитај повеќе
Економија Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 10. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Проектите во југозападниот регион, финансирани со средствата од програмата за рамномерен регионален развој се завршени во предвидениот рок, за следната година тие ќе пораснат за 50%, односно нашиот регион ќе има на располагање 39 милиони денари. Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу, извршат увид на изведените работи на Прочитај повеќе
Економија Избор ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 10. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Одлична вест за возачите, од полноќ ново намалување на цените на горивата. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, цените на Еуросупер – БС 95 и Еуросупер – БС 98 се намалуваат за 1,50 денар, па литар од овие горива ќе се точи за 61,50 односно 63,50 денари. Намалување […]Прочитај повеќе