Економија Избор
Охрид, 9. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во тек е изградба на 155,7 километри нова автопатска мрежа, инвестиција од околу 800 милиони евра, каде се предвидени средства и за рехабилитација на патот Охрид-Пештани. На автопатот Кичево –Охрид, пак, во должина од 57 километри и инвестиција од 374 милиони евра, прогресот е 7,7 проценти. Со предложениот буџет […]Прочитај повеќе
Економија
Охрид/Скопје, 8. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – По неодамнешната најава за целосен фокус кон корисникот и кон воведување на нови услуги на пазарот кои се засноваат на конвергентност, денес оне.Вип ги претстави новите Вип Конект пакети со фиксни услуги, дел од тарифното портфолио на брендот Вип, кое веќе ги содржи Вип Комбо пакетите со четири услуги. […]Прочитај повеќе
Економија Забава Избор Охрид
Охрид, 8. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Почнувајќи од денеска може виртуелно да се истражува Охрид – градот на бисерите, со лансирањето на новата Street View галерија во Македонија. Од живописните планински слики од Маврово и Ростуша, до прекрасното Охридско Езеро или Камениот мост во Скопје, 360 панорамските слики ги покажуваат некои од најважните туристички и […]Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Охрид/Пекинг, 8. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во втората половина на месец септември Катерина Трифуноска – апсолвент и Билјана Цветкоска – дипломиран инженер од Универзитетот за информатички науки и технологии „Свети Апостол Павле“ од Охрид, престојуваа во НР Кина. Тие го посетија седиштето на кинескиот гигант во областа на телекомуникациите – Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид Струга
Охрид/Струга, 7. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денес од 7 до 11 часот во Царинските испостави Охрид, Струга и Ќафасан ќе биде во прекин системот за обработка на царински декларации, заради спроведување активности за негова надградба. Од Царинската управа на Република Македонија информираат дека во тој период нема да се спроведуваат увозно-извозни операции во наведените Прочитај повеќе
Економија Охрид
Охрид, 6.октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Од 1-ви до 4-ти октомври во Охрид се одржа седмата по ред Конференција за иновации во Македонија, на тема “Новите технологии за подобар живот”. Поддржано од ФИНКИ, оваа година се претставија повеќе од десетина компании кои работат на иновации и технолошки унапредувања во области како медицинска технологија, е-здраство, био-информатика, Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Охрид, 6. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – На светски познатиот блог за патувања, Rearviewmirror, објавена е нова статија за убавините на Охрид. Овој пат Охрид е опишан како најмирното место за патување, одмор и релаксација. Статијата изобилува со ретки фотографии, а ја има напишано Andrea Anastasakis, туристички водич и туристички работник од Австралија. Авторката на статијата Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид Струга
Охрид/Струга, 6. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Одделението за катастар на недвижности и Одделението на Управата за имотно-правни работи, наредната недела ќе организира отворени денови за граѓаните на Охрид и Струга. Граѓаните ќе можат да се обратат за нивните проблеми до подрачните одделенија на 15-ти и 16-ти октомври, четврток и петок од 9 до 17 часот. […]Прочитај повеќе
Економија
Охрид, 5.октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Нема промена на малопродажните цени на нафтените деривати во Македонија. И бензините и дизелот остануваат по стара цена, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Цената на Еуросупер БС-95 изнесува 62,50 денари за литар, на Еуросупер БС-98 изнесува 64,50 денари за литар, на Еуродизелот изнесува 50 денари и цената на Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Охрид, 5. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Цените на угостителските услуги во угостителските објекти Охрид во септември оваа година, во споредба со предходниот месец, бележат минимално зголемување. Според најновите податоци на Државниот завод за статистика, зголемувањето на цените на угостителските производи е за 0.1%. Доколку се направи споредба по групи на услуги, зголемување Прочитај повеќе