Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 17. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Возило се запали попладнево, нешто пред 16:00 часот во близина на Подмолје. Од охридската противпожарна единица за Супер радио и OhridPress го потврдија настанот и информираа дека тргнале по дојавата да интервенираат со едно возило, но се вратиле откако добиле информација дека пожарот бил локализиран. (Крај) извор: ОхридПрес Прочитај повеќе
Избор Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 17. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против 31-годишниот Б.П. од Струга поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. – На 28-ми јули минатата година, околу 22:40 Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 17. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Вчера околу 15:00 часот во близина на специјалната болница „Св.Стефан“ во Охрид, бил нарушен јавниот ред и мир со физички напад извршен од А.Р. (39) врз неговата мајка И.П. (59), двајцата од Прилеп. На И.П. и била укажана лекарска помош во Општата болница во Охрид. По целосно документирање на […]Прочитај повеќе
Избор Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 16. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – На 15-ти јануари оваа година, во 00.30 часот, нарушен е јавниот ред и мир во угостителски објект во Струга, лоциран на улицата „Ристо Крле“. – 50-годишниот Р.Д. од Струга, се здобил со телесни повреди, констатирани во локалната Општа болница. Тој, најнапред вербално а потоа и физички бил нападнат од […]Прочитај повеќе
Избор Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 15. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – На граничниот премин „Ќафасан“, вчера околу пладне, при пасошка контрола, било констатирано дека шенген визите кои било во патните исправи на две лица од Косово биле фалсификувани. – Станува збор за 32-годишниот Ј.Р. и 26-годишниот Г.С., двајцата од Косово. Во 15:30 часот лицата биле предадени на полициски службеници од Прочитај повеќе
Избор Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 14. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – На 13-ти јануари оваа година, во 16:00 часот, во угостителски објект во струшкото село Мислешево, нарушен е јавниот ред и мир од страна на 37-годишниот А.Ф. од Струга. – Тој ја скршил фискалната каса, а потоа и чашите и другите предмети што биле поставени на шанкот. Притоа, со телесни […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 14. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – На 12-ти овој месец, во 18:00 часот, 34-годишната Љ.Т. од Прилеп се повредила на работното место. – Во СВР Охрид било пријавено дека во продавница на улицата „Дејан Војвода“ во Охрид, Љ.Т. при вршење на работни задачи се здобила со тешки телесни повреди. На повредената и била укажана лекарска […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 10. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „тешка телесна повреда“, „насилство“ и „загрозување на сигурноста“, СВР Охрид до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Ј.К.(40) од охридското село Велгошти, вработен во протипожарната служба. На Ј.К. од надлежниот суд му е одредена и мерка Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 8. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Пожар избувна попладнево, нешто по 17:00 часот во атарот на селото Елшани. Според првичните неофицијални информации, пожарот избувнал во три плевни кои биле во непосредна близина на селото, по што се проширил. Во плевните настадале неколку домашни животни, кои сопствениците не успеале да ги извадат надвор. За гасење на […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 6. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Ноќеска, во 03:40 часот по полноќ, во Полициската станица во Охрид, 25-годишната В.Н. од Охрид пријавила дека околу 03:00 часот, додека била на домашна прослава во домот на лицето Н.Л., била физички нападната од 23-годишниот С.К., кој ја удрил со шише. – Се преземаат мерки за целосно расчистување на […]Прочитај повеќе