Хроника
Струга, 15. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Вчера во периодот од 14,00 до 16,15 часот во Струга, на ул.„Владо Mалески“, непознат сторител извршил тешка кражба во патничко моторно возило сопственост на 42-годишно лице од село Велешта-Струга. Од возилото одземени се 2.000 швајцарски франци и лични документи. Полицијата презема мерки за откривање на сторителот. (Крај) извор: МВР […]Прочитај повеќе
Избор Хроника
Скопје/Струга, 13. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Министерството за внатрешни работи ја реализираше оперативната акција „Лотос“, при што беше сузбиена криминална структура од подрачјето на Велес чиј организатор освен што и самиот продавал наркотични дроги на уживатели и дилери, воспоставил и мрежа на препродавачи низ повеќе градови во Македонија. Кон крајот на 2015 година, Прочитај повеќе
Струга Хроника
Струга, 12. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Тим на Царинската уптава на Македонија заплени стока за која постои сомневање дека повредува права од интелектуална сопственост. Вкупно 160 кукли со ознаки на заштитени трговски марки, биле откриени од страна на мобилните царински тимови, при контрола на разна стока со потекло од Кина, наменета за увозник од Струга, […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Охрид/Ресен, 9. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во текот на вчерашниот ден донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против две лица на кои им се става на товар дека сториле кривично дело – неовластено производство и пуштање во промет на наркотични […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Охрид, 7. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Три лица се здобија со тешки телесни повреди во сообраќајната незгода што денес во 07:50 часот се случи на магистралниот пат Охрид-Кичево, на потегот помеѓу селата Мешеишта и Требеништа. Со возила на Брза помош, две тешко повредени лица се пренесени во болницата „Св. Еразмо“, додека третото повредено лице се […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Охрид, 7. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Четири лица се повредени во тешката сообраќајна незгода што утрово пред 08:00 часот се случи на магистралниот пат Охрид-Кичево, на потегот помеѓу селата Требеништа и Мешеишта. Според првичните информации во незгодата учествувале два џипа и камион кој се превртел во обид да ги избегне. Во Хирушкото одделение во Охридската […]Прочитај повеќе
Охрид Хроника
Охрид, 7. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Утрово кај селото Мешеишта се случи тешка сообраќајна незгода во која учествувале три возила. Според првичните информации во незгодата има повредени лица. Интервенираа и возила на Брзата помош за пренесување на повредените до најблиската болница. Од СВР Охрид најавуваат повеќе информации за во текот на денешниот ден. Во моментов […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Охрид, 6. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Седум лица се тешко повредени во сообраќајната незгода што утрово во 09:00 часот се случи на магистралниот пат Кичево-Охрид, во близина на планинскиот превој „Пресека“. Поради сериозноста на здобиените тешки телесни повреди, на Ургентниот центар во Скопје се испратени И.А. (21) и М.С. двајцата од Скопје, 25-годишниот Б.С. од […]Прочитај повеќе
Струга Хроника
Струга, 4. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Во царинската испостава Струга е откриен обид за избегнување плаќање увозни давачки со погрешно декларирање на потекло на стока. Фирма увозник од Охрид, во месец јули 2015 година, пријавила за увозно царинење разна употребувана стока, при што приложила фактура со изјава за потекло како доказ за потекло на стоката […]Прочитај повеќе
Избор Хроника
Охрид, 4. јули 2016 (ОХРИДПРЕС) – Тимови на царинската управа на Република Македонија, заплениле стока за која постои сомневање дека повредува права од интелектуална сопственост. При контрола на стока со потекло од Италија, наменета за фирма од Тетово, пријавена за увозно царинење во царинската испостава Охрид, се пронајдени 2.170 балони од фолија, чија пазарна вредност Прочитај повеќе