Струга Хроника
Струга, 16. февруари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Тимови на Царината на Република Македонија откриле стока за која постои сомневање дека повредува права од интелектуална сопственост, наменета за физички лица од Струга. Станува збор за рачни часовници и мобилни телефони со ознаки на заштитени трговски марки, откриени во царинската испостава Пошта Скопје, при контрола на 10 пратки, Прочитај повеќе
Хроника
Струга, 15. февруари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „измама“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 31-годишно лице. Во текот на ноември 2015 година, пријавениот со цел за себе да прибави противправна имотна корист, на негов пријател од Струга лажно му прикажал факти и го довел во […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Охрид, 14. февруари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за повеќе сторени казнени дела, СВР Охрид поднесе кривична пријава против пет лица. Станува збор за 61-годишната М.М., вработена во одделението за катастар на недвижности Охрид поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „компјутерска измама“ и „злоупотреба на службената положба Прочитај повеќе
Хроника
Охрид/Кичево, 12. февруари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Вчера во 15.30 часот на магистралниот пат Охрид-Кичево, помеѓу селата Требеништа и Мешеишта, се случила сообраќајна незгода. Лицето Е.У. (54) од с.Зајас, кичевско, управувајќи возило со охридски регистарски ознаки, изгубил контрола над возилото и излетал надвор од коловозот. Во незгодата Е.У. се здобил со тешка телесна Прочитај повеќе
Хроника
Струга, 12. февруари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Вчера во полициската станица Струга, 48-годишен жител од с.ело Бичево, струшко, пријавил дека при расчистување на канал во повлекол подземен кабел при што на површината на водата се појавила непозната експлозивна направа. Од екипи на Дирекцијата за заштита и спасување било утврдено дека се работи за противтенковска мина од […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Охрид, 9. февруари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Регионалниот Центар за Гранични Работи – Запад поднесе кривична пријава против 51-годишен охриѓанец. Лицето се стекна со кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторенo кривично дело „незаконит риболов”. На 26-ти јануари годинава, полициски службеници од полициската станица за граничен надзор ,,Охридско Прочитај повеќе
Избор Хроника
Охрид, 8. февруари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Вчера во 11.55 часот во полициската станица во Охрид, 54-годишен охриѓанец пријавил дека на 2-ри овој месец во 13.00 часот од камповите кај Феријален Сојуз-Охрид, во непознат правец се оддалечил неговиот брат 49-годишно лице. Полицијата презема мерки за пронаоѓање на лицето. (Крај) извор: МВР фото: архиваПрочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Струга/Охрид, 6. февруари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Синоќа околу 22,50 часот во полициската станица од општа надлежност Струга, вработена во казино „Слот“ во Струга, пријавила дека 54 годишно лице од Охрид, играјќи на еден од апаратите наеднаш паднал на подот во безсознание. Охриѓанецот со возило на Итната медицинска помош бил пренесен во Медицински центар Струга каде […]Прочитај повеќе
Струга Хроника
Струга, 6. февруари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Ноќеска во 01,45 часот во полициската станица од општа надлежност Струга, 40-годишен стружанец пријавил предизвикување општа опасност извршено од страна на непознат сторител. Околу 01,40 часот сторителот предизвикал пожар со фрлање на запалива течност пред вратата на домот на оштетениот при што пожарот се проширил и во Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Охрид/Краљево, 3. февруари 2016 (ИНПРЕС) – Српскиот државјанин Бојан У. од Краљево обвинет за убиство на Димитар Матилоски од Охрид за време на Новогодишната забава пред кафе-барот „Табана“ во Охрид, ќе одговара и за недозволено користење наркотични средства. Полицијата поднесе кривична пријава против 29-годишниот српски државјанин поради постоење основи на сомнение Прочитај повеќе