Избор Охрид Хроника
Охрид, 1. декември 2016 (ОХРИДПРЕС) – Машко тело во лежечка положба, рано утрово било забележано од страна на полициските службеници на улицата „Цар Самоил“ во Охрид. – Телото било видено околу 02:30 часот во близина на кафе барот „Табана“, по што со возило на Брза помош е пренесено во Општата болница во Охрид. Тука, на […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Охрид, 1. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Едно лице го загуби животот по сообраќајна незгода што вчера околу 17:00 часот се случи на улицата „Радојца Новичиќ“ во Охрид. – Иако веднаш бил пренесен во болницата „Св. Еразмо“ во Охрид, од здобиените тешки телесни повреди, во болницата починал 62-годишниот Здравко Н. од Охрид. Сообраќајната незгода се случила […]Прочитај повеќе
Избор Хроника
Охрид, 24. декември 2015 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 46-годишно лице од Охрид, вработена како книговодител во ЈП „Градски гробишта“. Вработената се стекнала со кривична пријава поради постоење основи на сомение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“. Во текот на 2012 и 2013 година, пријавената во својство на книговодител Прочитај повеќе
Избор Хроника
Охрид, 24. декември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги и прекурсори“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 25-годишно лице од Охрид. На втори мај оваа година околу 06 часот и 20 минути, пријавениот се обидел да им избега на полициските службеници […]Прочитај повеќе
Избор Хроника
Охрид, 23. декември 2015 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 60-годишно лице од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“. На 1-ви јули годинава, пријавениот во Про Кредит Банка-Филијала Охрид на банкарскиот службеник му дал 7.000 денари во апоени од по 500 и 1000 денари меѓу кои имало […]Прочитај повеќе
Струга Хроника
Струга, 23. декември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на изминатата ноќ во период од 22.00часот до 02.00 часот Рибочуварската служба на ЗСР Таш Ма 2011 од Ташмаруништа Струга, изврши контрола на потегот кај селото Глобочица во водите на Глобочичко Езеро. Заедно со Овластени претставници од Државниот инспекторат за земјоделие биле затекнати недозволен риболовен алат во […]Прочитај повеќе
Хроника
Струга, 23. декември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „тешка кражба“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против К.К. (23) и Н.С. (19) двајцата од Либражд, Република Албанија. Пријавените тешките кражби ги извршиле на дваесетти и дваесет и втори овој месец во „Нетто“ маркетите во Струга. Првата тешка […]Прочитај повеќе
Избор Хроника
Охрид, 22. декември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Поради постоење основано сомнение за сторено казнено дело “недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“ СВР Охрид, поднесе кривична пријава против 25-годишно и 51-годишно лице од Охрид. На петти мај оваа година, во домот на пријавените, при извршен претрес, пронајдени се еден пиштол марка Прочитај повеќе
Хроника
Струга, 19. декември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Ноќеска околу 01:30 часот во Струга на ул. „Иса Пелар“ каде било паркирано возило со охридски регистерски ознаки сопственост на 57 – годишно лице од Струга, од засега непознати причини избувнал пожар во возилото. Возилото целосно изгорело. Пожарот бил локализиран. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од […]Прочитај повеќе
Избор Хроника
Скопје/Охрид, 19. декември 2015 (ОХРИДПРЕС) – СВР-Скопје поднесе кривична пријава против 18 – годишниот скопјанец М.Д., поради постоење основано сомнение за извршено кривично дело „одземање моторно возило“. Одредена му е мерка притвор во траење од осум дена. Лицето ноќта меѓу 27-ми и 28-ми ноември годинава се упатил на ул. „Македонска Преродба“ каде преку Прочитај повеќе