Избор Хроника
Охрид/Делчево, 23. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – НК КР Делчево при СВР Штип поднесе кривична пријава против 58- годишен жител на село Лескоец, Охрид поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело „измама“. Пријавениот на 21-ви овој месец измамил лице од Делчево со лажно прикажување на факти, дека ќе му среди документи за работа во […]Прочитај повеќе
Избор Хроника
Охрид, 20. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Вчера околу 08.43 часот во Охрид, во населбата „Бараки“, во барака сопственост на 76-годишно лице, настанал пожар. Причина за настанување на пожарот е самозапалување на оџакот, при што бил опожарен таванот и покривната конструкција. Пожарот бил локализиран од екипа на Територијалната противпожарна екипа-Охрид, а повредени лица Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Охрид, 18. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Мобилните тимови на Царинската управа открила 300 детски играчки, при контрола на македонски автомобил, управуван од македонски државјанин, извршена на патниот правец Кичево-Охрид, во близина нa влезот во Охрид. Играчките, за кои возачот не поседувал документи за потекло и платени увозни давачки, се пронајдени во 4 најлонски вреќи и Прочитај повеќе
Избор Хроника
Охрид, 15. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 59-годишниот С.Ј. од Република Албанија поради постоење основи на сомнение за сторени две кривични дела „узурпација на недвижности“ и „бесправно градење“ во охридско. Пријавениот во 2015 година незаконски узурпирал објект во сопственост на месната заедница на село Долно Лакочереј и притоа Прочитај повеќе
Избор Хроника
Охрид, 15. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 31- годишно лице од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предивикување општа опасност“. На 9-ти овој месец во 02:10 часот по полноќ, во кафе бар во Охрид, пријавениот испуштил хемиско средство, по што веднаш заминал. Средството предизвикало печење во […]Прочитај повеќе
Хроника
Струга, 14. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Вчера попладне на патот Струга – Дебар се случила сообраќајна незгода помеѓу возило „Фолксваген Пасат“ со струшки регистарски ознаки, управувано од 64-годишно лице од село Корошишта, струшко, и возило со охридски регистарски ознаки, управувано од 43-годишно лице од селото Октиси. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобила Прочитај повеќе
Избор Хроника
Охрид, 12. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за сторен прекршок, СВР Охрид поднесе барање за поведување прекршочна постапка против 33-годишно лице од Охрид. – Пријавениот на кого му било доверено водењето на угостителскиот објект „Табана“ лоциран на улицата „Цар Самоил“ во Охрид, на први јануари годинава, не презел соодветни мерки за […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Струга Хроника
Охрид/Струга, 11. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – МВР во текот на месец декември по спроведена дисциплинска постапка, донело решение за запирање на постапка покрената против командир во полициската станица во Струга, бидејќи против него не била утврдена одговорност. Од истите причини запрена била постапка и против полицаец во полициската станица Охрид. МВР минатиот месец Прочитај повеќе
Избор Хроника
Охрид, 9. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Непознати лица вчера попладне се обиделе да ограбат менувачница во центарот на Охрид. Менувачницата е сместена во приземјето на трговскиот центар „Амам“. Две лица влегле во дуќанот со капи на главите, со цел да го скријат идентитетот. На нивниот обид да одземат пари вработената бурно реагирала, по што двајцата […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Краљево/Охрид, 7. јануари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Ја видов веста дека на 1. јануари во Охрид е уапсен Србин поради убиство. Ни во лудило немаше да помислам дека тоа е мојот син, кажала во разговор за српски Блиц, Нада Угреновиќ, мајка на 29-годишниот Бојан Угреновиќ од Конарево кај Краљево. Бојан е уапсен затоа што на новогодишната […]Прочитај повеќе