Избор Струга Хроника
Струга, 8. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Според првичните информации, се работи за четириесет и осум годишен стружанец. Несреќата се случила вчера околу 17:20 часот на патот Охрид-Струга, на влезот од Струга. Лицето од засега неутврдени причини паднал со својот автомобил во реката и се удавил кога автомобилот целосно се нашол под вода. Полицијата врши увид […]Прочитај повеќе
Избор Струга Хроника
Струга, 6. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „Злоупотреба на службена положба и овластувања“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 35-годишно лице од Струга. Пријавениот, во периодот од јуни до септември оваа година, во својство на директор на МЈП „Проаква“-Струга во неколку наврати, со Прочитај повеќе
Хроника
Струга, 5. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – НК за КР Струга поднесе кривична пријава против Е.С. (25) од Струга за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. На 13-ти август годинава околу 21.20 часот во Струга на ул. „15 Корпус“ полициски службеници извршиле преглед на пријавениот при што Прочитај повеќе
Струга Хроника
Струга, 3.ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – На граничниот премин Ќафасан на албанско-македонската граница е уапсен македонски државјанин баран со меѓународна потерница. Според Полицискиот комесаријат од Корча, под чија надлежност е овој граничен премин, станува збор за 34-годишниот Б.З. од Тетово, кој е уапсен врз основа на меѓународна потерница издадена од Интерпол Загреб. Прочитај повеќе
Струга Хроника
Струга, 2.ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „кражба“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против М.Д. (40) од струшкото село Октиси. Со намера да изврши кражба, на10-ти октомври оваа година околу 14 часот, пријавениот се упатил во џамијата-Теќе „Алвети Хасан Баба,“ во Струга. Најнапред направил Прочитај повеќе
Струга Хроника
Охрид, 2.ноември 2015 (ОХРИДПРЕС)- Тешко товарно возило и автомобил се судрија вчера попладне на патот Струга – Подмолје, но за среќа, освен материјална штета не се се предизвикани човечки жртви. Како што информираа од полицитата, предизвикано е оштетување на моторните возила и на еден бетонски еллектричен столб. Шлеперот марка „Ивеко“ со битолски регистарски табли е Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Охрид, 1.ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Триесет и шестгодишен маж од Охрид се самоубил скокајќи од петти кат. Како што дознаваме, тој утрово скокнал од балконот на својот дом на булеварот „Туристичка“ во близина на бензиската пумпа „Билјанини Извори“. Според информациите на полицијата се работи за самоубиство. На местото настанот извршен е увид од страна на […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Охрид, 30.октомври 2015 (ОХРИДРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 48-годишната велешанка Г.Л., одговорно лице во „Агро Ели“ ДООЕЛ од Велес поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „фалсификување или уништување на деловни книги“ и „злоупотреба на службена положба и овластување“. Пријавената во текот на јануари годинава злоупотребувајќи Прочитај повеќе
Хроника
Охрид, 29. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 47 годишен охриѓанец, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „овозможување на употреба на наркотични дроги“. На 14-ти август оваа година, во 23,50 часот, во Охрид во домот на пријавениот полициски службеници затекнале други две лица од Охрид, а при извршен […]Прочитај повеќе
Хроника
Охрид, 29. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 39-годишно лице, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. На 14-ти јули годинава, полициски службеници извршиле претрес во домот на пријавениот, при што се Прочитај повеќе