Избор Охрид Хроника
Охрид, 10.септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на изминатиот период, граничната полиција на граничниот премин „Богородица“ евидентирала неколку случаи на оштетување возила на македонски државјанин кој летувале во Грција. Помеѓу нив е и возилото „Цитроен Ц4“ со охридски регистарски озаки кое било оштетено во летувалиштето Калитеа. Според информациите од граничната Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Охрид, 9. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна незгода што се случи денеска претпладне на стариот пат Охрид-Струга, во близина на охридското село Подмолје. Како што дознаваме во несреќата се повредени најмалку уште седум патници. Незгодата се случила околу 11:00 часот при директен судир меѓу минибус на транспортната фирма Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Охрид, 9.септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Сообраќајна незгода се случи претпладнево на патот Охрид-Струга, во близина на охридското село Подмолје. Немилиот настан го потврдија од СВР Охрид од каде велат дека станува збор за судир помеѓу комбе на охридска транспортната фирма и патничко моторно возило-автомобил. Неофицијално, во сообраќајката едно лице  се здобило со тешки Прочитај повеќе
Избор Хроника
Струга, 9. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „злоупотреба на службената положба и овластување“, и „фалсификување или уништување деловни книги“ полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 47-годишен лиценциран работник од Вевчани за извршување на стручни работи на шуми во приватна сопственост Прочитај повеќе
Струга Хроника
Струга, 7. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Царината викендов заплени 4 спојници за тркала и една водна пумпа за автобуси, откриени на граничниот премин Меџитлија, при контрола на автобус со странски таблички, пријавен за транзит кон царинската испостава Струга, каде требало да се изврши увозно царинење. Возачот, македонски државјанин, изјавил дека нема што да пријави за Прочитај повеќе
Избор Хроника
Охрид, 3. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Вчера во периодот од 12:00 до 16:00 часот во заедничка и координирана контрола извршена од страна на овластени лица на Државиот инспекторат за земјоделство П.Е Охрид и УПС при П.С за Г.Н Охридско Езеро од водите на Охридско Езеро во близина на Македонско-Албанската граница затекнат е недозволен риболовен алат […]Прочитај повеќе
Струга Хроника
Струга, 3.септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „Злоупотреба на службената положба и овластување“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против А.К.(49) од струшкото село Лабуништа. Пријавениот, во текот на минатата година, во својство на службено лице-лиценциран работник за извршување на стручни Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Охрид, 2. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Едно лице го загуби животот а друго има тешки телесни повреди по сообраќајната незгода што вчера во 15 часот се случи на регионалниот пат Охрид-Св.Наум кај туристичката насебата Лагадин. По сообраќајната несреќа, од здобиените повреди, синоќа во болницата „Св.Еразмо“ во Охрид почина 20 годишно момче од Охрид додека еден […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Охрид, 2. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Вчера попладне на патот Охрид – Свети Наум, кај Лагадин, се случила тешка сообраќајна несреќа. Во несреќата биле повредени две лица кои се возеле со моторцикл. Едно од момчињата починало во болницата за ортопедија и трауматологија „Свети Еразмо“, пишува Вест. Причините за несреќата се утврдуваат. (Крај) извор: Вест фото: Прочитај повеќе
Избор Македонија Хроника
Скопје, 1. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Две машки лица со прострелни рани се пронајдени синоќа околу 19 часот во патничко моторно возило „Ровер 75“ со охридски регистарски таблици во нива кај село Долно Количани, на патот кон село Драчево. Како што за МИА потврдија од МВР, јавен обвинител и полициски службеници на местото извршиле увид, […]Прочитај повеќе