Избор Хроника
Охрид, 27. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Вкупно 635 парчиња пиротехнички средства се откриени од страна на мобилните царински тимови, при контрола на македонски автобус што сообраќал на релација Дортмунд-Охрид, пријавен за влез во државата на граничниот премин „Табановце“. – Непријавените пиротехнични средства се пронајдени во патна торба во сопственост на Прочитај повеќе
Избор Хроника
Охрид, 24. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 23-годишниот Д.А., 25-годишниот И.Б. од Охрид и четири години постариот Б.Ч. од Кичево, поради постоење основи на сомнение за сторени три кривични дела „тешки кражби“. Пријавените, во јануари и март годинава во Охрид во три куќи чии сопственици се наоѓаат во странство, со […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Охрид, 23. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Охридските пожарникари денеска интервенираа при два поголеми пожари што избија во населбата Рача и во шумскиот предел помеѓу селата Вапила и Расино. Тие гаснеа пожар во населбата Рача каде гореше шупа полна со отпадни материјали. Како што информира командирот на Територијалната противпожарна единица Спасе Прентоски, пожарот бил Прочитај повеќе
Избор Хроника
Охрид, 23. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против лицето А.А.(52) од кичевското село Туин, поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „тешка кражба“. Со пријава се стекна уште едно, засега непознато лице за чие пронаоѓање се преземаат дополнителни мерки и Д.А.(40) од селото Долно Страгомиште-кичевско, за сторено казнено Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Охрид, 22.април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Жителите на охридското село Слатино ноќеска забележале крадец во селото кој излегува од од една од куќите во селото. Како што дознаваме, тие го сочекале на излезот од селото и го фатиле, по што случајот го пријавиле во охридската полиција. Настанот го потврди портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски. – […]Прочитај повеќе
Избор Струга Хроника
Струга, 22.април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Четиринаесетгодишното девојче од Корошишта што исчезна минатата седмица се врати дома, информира СВР Охрид. Причината за нејзиното неколкудневно бегство е љубовна приказна со исто така малолетно момче од соседното село. Тие двајцата вчера се вратија во нивните домови, а претходно се криеле на непознато место. Полициски службеници и Прочитај повеќе
Избор Струга Хроника
Струга, 20. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Се уште нема ниту трага, ниту глас од 14-годишното девојче кое пред четири дена исчезна оддалечувајќи се од нејзиниот дом во струшкото село Корошишта. Од Секторот за внатрешни работи во Охрид велат дека се преземаат неопходните мерки за пронаоѓање на девојчето. Исчезнувањето во полициската станица во Струга го пријавил […]Прочитај повеќе
Избор Струга Хроника
Струга, 20. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „кражба“, Полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 29-годишниот С.М. од струшкото село Лабуништа. На шести март оваа година, пријавениот од златарата „Корал“ лоцирана во безистенот во Струга, одзел една детска златна белегзија со што се стекнал со Прочитај повеќе
Избор Струга Хроника
Струга, 19. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на вчерашниот ден, во Полициската станица во Струга била поднесена пријава за исчезнато малолетно лице. 38-годишниот А.С. од струшкото село Корошишта, пријавил дека на 17-ти овој месец, во 06:30 часот, од непознати причини, од домот се оддалечила неговата малолетна ќерка. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето. […]Прочитај повеќе
Избор Хроника
Струга, 17. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Е.Ц.(57) од струшкото село Октиси поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „кражба“. Во пријавата, во врска со казненото дело „помагање“ опфатено е и лицето С.С. (21) од истото село. Во вечерните часови на деветти овој месец во селото […]Прочитај повеќе