Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 1. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Синоќа, околу 21:00 часот, пред казино лоцирано на улицата „Партизанска“ во Охрид, 50-годишниот А.Б. од Охрид го нарушил јавниот ред и мир. – Во видно алкохолизирана состојба, тој се обидел да влезе во објектот, што му било оневозможено од страна на работникот на обезбедување. Поради тоа, А.Б. почнал да […]Прочитај повеќе
ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 30. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 20-годишниот М.П. од селото Лескоец, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „пустошење на шума“. – На 12-ти јули оваа година, околу 01:00 часот, на местото викано „Распаќе“, полициски службеници се обиделе да запрат товарно возило, управувано од пријавениот, но Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 30. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Случаен минувач, вчера, кај месноста „Водејнци“, во атарот на охридското село Рамне, пронашол човечки леш во фаза на распаѓање. – По добивање на информацијата, а по овластување на Јавен обвинител, извршено е обезбедување на местото на настанот а потоа извршен e увид. По наредба на Јавен обвинител, денеска ќе […]Прочитај повеќе
Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 30. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Доцна синоќа, околу 23:45 часот, на улицата „15-ти корпус“ во Струга се случи тепачка помеѓу четири лица од Струга. – Во инцидентот учествувал 27-годишниот А.М. од една и лицата Г.М.(34), О.С.(35) и Л.Ч.(37) од друга страна, сите од Струга. Поради утврдена алкохолизираност, Л.Ч. е приведен во Секторот за внатрешни […]Прочитај повеќе
Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 30. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – На 27-ми ноември оваа година, во Полициската станица во Струга, 42-годишната Т.А. од Тетово, пријавила дека 18-годишниот Н.А. од Струга, противправно ја одзел нејзината малолетна ќерка од семејниот дом во Тетово. – Според пријавата, настанот се случил во текот на октомври оваа година во домот на пријавителката, кога Н.А. Прочитај повеќе
ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 29. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „тешка телесна повреда“, СВР Охрид до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против 37-годишниот Ј.С. од Охрид. – На 18-ти ноември оваа година, околу 23:00 часот, во куќа на улицата ,Андон Дуков“ во Охрид, тој извршил физички напад врз 50-годишниот Прочитај повеќе
Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 28. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за сторени две казнени дела „измама“, СВР Охрид до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Т.С.(72) и З.Г.(63), двајцата од Скопје. На 27-ми октомври оваа година околу 15:00 часот, на улицата „Марко Цепенков” во Охрид, пријавените го пресретнале Б.Ј. (81) од Охрид и […]Прочитај повеќе
Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 27. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“, СВР Охрид, до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против 37-годишниот С.П. од Охрид. – По добиена судска наредба, извршен е претрес во неговиот Прочитај повеќе
Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 27. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Надворешната канцеларија за криминалистички работи од Струга поднесе кривична пријава против 33-годишниот А.Н. од струшкото село Лабуништа, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „уцена“. – Во текот на 2018 година, пријавениот во повеќе наврати и` се заканувал на девојка од село во струшко, дека Прочитај повеќе
Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 27. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – На магистралниот пат село Подмоље-Ќафасан, вчера околу 12:50 часот се случила сообраќајна незгода во која се повредени три лица. – Незгодата се случила помеѓу патничко возило „Мерцедес“ со струшки регистарски ознаки, управувано од 27-годишниот Е.С. од Струга и возило „Цитроен“ со охридски регистарски ознаки, сопственост на Општа Прочитај повеќе