Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Многу легенди настанале за личноста и делото на Св. Никола во касниот среден век. Според една легенда во една гостилница дошле гладни ученици, но наместо да ги нагости, газдата ги убил и сакал да ги насоли. Се појавил Св. Никола кој ги оживеал и соодветно го казнил сторителот. Според […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Денот на Свети Никола Мириклиски – Чудотворец е еден од најпразнуваните во Охрид. Свети Никола е чудотворец и заштитник. За свој патрон и заштитник го имаат прифатено морепловците, рибарите и воопшто морепловството – кои се молат пред неговата икона за мирно море. Роден при крајот на 3 век во […]Прочитај повеќе
Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во петок, на 21-ви декември, со почеток во 20:00 часот, во амфитеатарот на ЈНУ Институт за филм – Филмска академија Охрид во Охрид, ќе се одржи годишната манифестација на Македонската алпинистичка федерација (МАФ). Според најавите ќе се одржат презентации на дел од активностите реализирани од членови на федерацијата во Прочитај повеќе
Избор Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје, 18. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Со 95 гласа „за“ Собранието денеска по скратена постапка го донесе Законот за амнестија. На предлогот се приклучија и пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, како и Панчо Минов од ГРОМ. Предлогот е поднесен од пратениците Емилија Александрова, Фросина Ташевска Ременски, Зеќир Рамчиловиќ, Мухамед Зеќири, Горан Прочитај повеќе
Избор Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје, 18. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас се номинрани за Нобелова награда за мир за 2019 година за Договорот од Преспа, со кој се надминува дводеценискиот спор за името. Номинацијата на Заев и Ципрас денеска во Скопје ја објави добитничката на Нобеловата награда за мир во 2015 […]Прочитај повеќе
Избор Спорт ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Пријавувањето за учество на Атлетскиот викенд „Охрид трчаТ“ ќе започне од понеделник, 24-ти декември, а не од денес, како што беше најавено, информираат од Асоцијацијата на спортови „Спорт за сите-сите за спорт“. – Пролонгирањето е поради прераната и неочекуваната смрт на нашиот подржувач број еден градоначалникот Јован Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје, 18. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Интерпартиската парламентарна група за реформи, интеграција и помирување постигна согласност по pредлог-законот за амнестија за случувањата на 27-ми април. Aмнестијата не ги опфаќа организаторите и подготвувачите на настанот, лицата кои извршиле физичко насилство, кои носеле оружје и експлозивни направи, како и службените лица Прочитај повеќе
Избор Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 18. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „насилство“, Надворешната канцеларија за криминалистички работи од Струга, до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против 27-годишниот А.М. од струшката населба „Плитишта“. – Казненото дело тој го сторил на 30-ти ноември оваа година, околу 17:00 Прочитај повеќе
Избор Избор од Уредникот Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Семејството на прерано починатиот градоначалник на Охрид Јован Стојаноски, до сите граѓани на Охрид, упати зборови на благодарност за искажаната нивна поддршка и почит кон својот градоначалник. Почитувани, Во најтешките моменти за нашето семејство, сакаме да Ви упатиме ОГРОМНА благодарност до сите вас добри и прекрасни луѓе, кои Прочитај повеќе
Избор Свет
Њујорк, 18. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Технолошката компанија Гугл инвестира повеќе од една милијарда евра за проширување на бизнисот во Њујорк. Рут Порат, потпретседателката и финансиска директорка на Гугл и Алфабет, објави на блог дека Гугл гради центар од 158.000 метри квадратни долж реката Хадсон во долниот дел на Менхетн. Хадсон сквер на Гугл ќе […]Прочитај повеќе