Избор Охрид навечер
Охрид, 18. март 2016 (ОХРИДПРЕС) – Утревечер 18-ти март, настап во „Кадмо бар“ ќе има ДЈ Тони. Тој ќе ги презентира популарните Hip Hop и R’n’B теми од 90-те години и оние актуелните преку неколку часовниот дј-ски сет. Забавата започнува во 22:00 часот. Од Кадмо кафе бар ги покануваат сите заинтересирани за забавата навреме да […]Прочитај повеќе
Избор Охрид навечер
Охрид, 18. март 2016 (ОХРИДПРЕС) – Вечерва како најава за викендот што следи, во кафе барот „Кадмо“ ќе има нова забава со ДЈ Јане. Во локалот ќе се пушта одбрана клубска музика. Забавата во Кадмо ќе започне во 22:00 часот. Резервации и информации на телефоните: 078/225-633 и 078/288-365. Утревечер на Супер радио ќе се емитува […]Прочитај повеќе
Забава Избор
Охрид, 18. март 2016 (ОХРИДПРЕС) – Преку работата за хуманитарни организации, кореограф по хип-хоп и модерен танц, до радио водител со специфичен глас. Ова е она што го карактеризира охриѓанецот Даниел Наумовски, кој од неодамна е дел од тимот на Супер радио. Даниел е водител на емисијата „Диши длабоко“, секој работен ден на фрекфенцијата на […]Прочитај повеќе
Економија Избор
Скопје/Охрид, 18. март 2016 (ОХРИДПРЕС) – Центарот за развој на претприемачи и менаџери на Македонија одржуваат бизнис средби за вмрежување на компании од сите региони во земјата. Целта на настанот е поврзување на фирмите учесници во Проектот на УСАИД за микро и мали претпријатија, кофинансиран од Владата на Швајцарија. Претставниците на компаниите на средбите имаат Прочитај повеќе
Избор Култура Охрид
Охрид, 18. март 2016 (ОХРИДПРЕС) – На денешен ден во 1909 година во Софија почина Кузман Шапкарев. Тој е еден од најзначајните собирачи, публикатори и афирматори на македонски народни умотворби и еден од првите македонски учебникари. Ги објави делата “Зборник на народни умотворенија, наука и книжнина”, “Материјали за животописот на браќата Миладинови Димитрија и Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 18. март 2016 (ОХРИДПРЕС) – Во редот значајни датуми во Македонската историја, е и 19-ти март, кога се навршуваат 73 години од формирањето на Комунистичката партија на Македонија, во виорот на најзначајните борби за ослободување на нашата татковина во Втората Светска Војна, информираат од Здружението „Титоисти” од Охрид. – Партијата, која беше Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 18. март 2016 (ОХРИДПРЕС) – Дебарско-кичевската епархија ги известува православните верници дека денес во црквата „Света Богородица“ – Каменско во Охрид, ќе се служи првиот „Акатист на Пресвета Богородица“. Ќе започне во 16:00 часот, а ќе богослужи Неговото Високопреосвештенство митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј. Акатист ќе има и во сите Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 18. март 2016 (ОХРИДПРЕС) – Со организирањето на контра-протести ВМРО-ДПМНЕ го призна изборниот грабеж и призна дека стои зад иницијативата до Уставниот суд, реагираат од ОО на СДСМ од Охрид. – Локалната власт на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид, фатени на дело во своите манипулации со охриѓани се повеќе навлегуваат во лаги и бројни лажни ветувања. […]Прочитај повеќе
Избор Струга Хроника
Скопје/Струга, 17. март 2016 (ОХРИДПРЕС) – Одбраната на Здравко Србаковски, осуден на доживотен затвор за двојното убиство во Вевчани, правдата која тврдат не е задоволена, одлучи да ја бара и во Врховниот суд. Србаковски, на вчерашната јавна седница во судот, искажа каење за стореното дело и тврдеше дека убиството го извршил во самоодбрана. – Сите […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 17. март 2016 (ОХРИДПРЕС) – Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ во соработка со Комората на стечајни управници на Република Македонија ќе организира работилница на тема „Разлачно право и постапување со прибелешки во стечајната постапка“, која ќе се одржи на 18 и 19 март, во хотел „Милениум“ во Охрид. Работилницата е наменета […]Прочитај повеќе