Избор Охрид
Охрид, 9. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Меѓуопштинското Јавно Претпријатие „Проаква“, Р.Е. Водовод – Охрид започна со реконструкција на водоводна линија на улица “Сатеска”. Реконструкцијата е во должина од 80м. Се поставуваат цевки со профил Ф60мм и Ф63мм. Акцијата е во насока на подобрување на водоснабдувањето на жителите на оваа улица. (Крај) извор: ОхридПрес Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 9.ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Плоштадот „Чинар“ ќе добие нов лик. Преуредувањето ќе започне во текот на идната година, обелоденуваат од охридската Локална самоуправа. Како што најавуваат оттаму, најпрвин ќе биде објавен конкурс за идејно решение, а според најдоброто решение ќе биде направен и проектот за реконструкција. Новиот изглед на плоштадот, велат од општината Прочитај повеќе
Избор Охрид навечер
Охрид, 9. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Најдобрите забави во кафе бар Кадмо продолжуваат и оваа недела. И оваа среда, 11-ти ноември, ќе се одржи студентска забава заедно со DJ TONI. Hip-hop артистот, за посетителите ќе ги издвои и надополни во специјален дј-ски сет најголемите хитови од жанрот на музика кој најчесто го селектира. Студентските забави […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 9. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Вечерашниот концерт во Охрид на младата битолска џез и поп пејачка Стефанија Милевска. ќе биде од хуманитарен карактер. Црвен крст Охрид ќе биде домаќин на промоцијата на музичкиот албум „Ретро перспектива“. Влезот за присуство на настанот е слободен, а на влезот во големата сала ќе бидат поставени собирни каси […]Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид Струга
Струга/Охрид/Скопје, 9. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Над 5000 луѓе ќе работат во технолошко индустриските зони до крајот на годината, според плановите кои компаниите инвеститори ги соопштиле во дирекцијата, најави директорот на ТИРЗ, Виктор Мизо. Тој во најновото интервју за МТВ додаде дека инвестицискиот бран ќе се реализира не само во главниот град, туку и во […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 9. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денес Светата Православна црква го празнува Светиот маченик Нестор. Во времето на страдањето на Св. Димитриј Мироточивиот во Солун живееше еден млад човек Нестор, којшто на верата се научи од самиот Св. Димитриј. Во тоа време христоборниот цар Максимијан приредуваше разни игри и веселби за народот. А љубимец на […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 8. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Охриѓани денес организирано ќе го одбележат големиот верски празник Свети Великомаченик Димитрија – Митровден. Црковниот одбор од црквата Свети Димитрија – Градски плоштад – Охрид, денес ги поканува верниците на заедничко чествување на празникот. Традиционално верниците ќе се соберат кај црквата Свети Димитрија на Градскиот плоштад, а Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 8. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода. По смртта на татко му, цезарот Максимијан го постави Димитриј на истото место и посебно му препорача да ги гони христијаните. Меѓутоа, Димитриј не само што не ги гонеше, туку и јавно ја исповедаше […]Прочитај повеќе
Избор Струга Хроника
Струга, 8. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Според првичните информации, се работи за четириесет и осум годишен стружанец. Несреќата се случила вчера околу 17:20 часот на патот Охрид-Струга, на влезот од Струга. Лицето од засега неутврдени причини паднал со својот автомобил во реката и се удавил кога автомобилот целосно се нашол под вода. Полицијата врши увид […]Прочитај повеќе
Економија Избор Струга
Струга, 7. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Маркетите „Тамаро“ од Охрид се прошируваат на пазарот во Струга. Во понеделник, 9-ти ноември, со почеток во 12 часот ќе биде свеченото отворање на маркетот на „Тамаро“ во Струга. Маркетот освен продажниот дел со рафтови за стока за широка потрошувачка, ќе има посебен дел на рибарница, слаткарница, дел за […]Прочитај повеќе