Економија Избор
Охрид, 15. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Охрид и другите туристички потенцијали на Македонија ќе бидат претставени на неколку интернационални саеми за туризам во јануари и февруари 2016 година. Ќе бидат организирани саеми во Утрех – Холандија, Брисел – Белгија, Софија – Бугарија, Белград – Србија. Повеќе информации за начинот на пријавување за Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Охрид, 15. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Избрани се трудовите за учество на меѓународната конференција за регионална соработка БОН-ТОН за безбедност и здравје при работа која ќе се одржи од 29-ти до 31-ви октомври во Хотел Метропол, Охрид, Македонија. На иницијатива на Македонското здружение за заштита при работа, Машинскиот Факултет и Здружението за безбедност при работа Прочитај повеќе
Забава Избор
Охрид, 15. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Продолжуваат настапите на охридскиот рок бенд Betty’s Boobs, кои оваа сабота, 19-ти септември ќе свират во кафе барот Duck во Охрид. Кавер – бендот ќе се претстави со избран репертоар од рок, блуз, поп, џез теми пред охридската публика. Летово имаа поголем број на настапи низ македонските градови, а […]Прочитај повеќе
Избор Хроника
Тетово/Охрид, 15. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Вчера полициски службеници од СВР Тетово го привеле 21-годишниот Џ.И. од гостиварското село Дебреше, кој се барал по телеграма од средината на август годинава, откако не се вратил на доиздржување на казната во КПУ „Охрид. По приведувањето и задржувањето во полициската станица Гостивар, во текот на денешниот ден тој […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 15.септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во тек е проектот „Условен паричен надоместок“ за кој можат да аплицираат средношколците чии семејства се корисници на социјална парична помош. Како што информира директорот на Меѓуопштинскиот центар за социјална работа во Охрид, Екрем Калјоши, корисниците на социјална парична помош треба да поднесат барање за остварување на правото Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Охрид, 15. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Детектирање на главните точки поради кои Охрид се соочува со проблемот со отпадот, беше главна дискусија на синоќешната дебата која во Центарот за култура „Григор Прличев“ ја одржа граѓанската иницијатива „Ајде Македонија“. Примарната селекција на отпадот во самите домаќинства, проблемот со медицинскиот отпад, прегореното масло за Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 15.септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Пропаднат асфалт на улицата „Димитар Влахов“ веќе подолг период им создава проблеми на возачите. Дупката се појави на најфрекфентниот дел од улицата која се наоѓа во строгиот центар на градот, а дел од возачите кои нема да ја ја забележат, можат да се соочат со оштетеување на возилото. – Секојдневно […]Прочитај повеќе
Избор Хроника
Охрид, 15. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) –  Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „злоупотреба на службената положба и овластување“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 64-годишен охриѓанец. Пријавениот во текот на минатата година, во својство на службено лице-лиценциран работник за извршување на стручни работи на шуми во приватна сопственост Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 15. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Од утре до 18-ти септември во Охрид ќе се одржи деветнаесеттата Конференција на началници на генералштабови (НГШ) на армиите од земјите членки на САД-Јадранската повелба (А-5). Според началникот на Генералштабот на АРМ генерал потполковник Методија Величковски, САД-Јадранската повелба е еден од најуспешните проекти за регионална Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 15. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Академската година 2015/16 започнува денес на Факултетот за туризам и угостителство Охрид. За бруцошите ќе се одржи и првиот академски час. Од факултетот ги објавија распоредите на предметитe, чии предавања студентите ќе ги слушаат во првиот семестар. Проф. д-р Сашо Коруновски, професор на ФТУ, денес ќе се обрати на […]Прочитај повеќе