Избор Охрид
Охрид, 1.септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Летниот режим на сообраќај што го носи Советот на Општина Охрид пред почетокот на главната туристичка сезона, од денеска престанува да важи. Повеќе нема да има ограничувања на движењето на моторните возила на Кејот „Македонија“, како и на улиците во стариот дел на градот. Летниот режим предвидуваше ограничено движење во […]Прочитај повеќе
Избор Спорт
Охрид, 1. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Меѓународниот Атлетски Маратон Охрид ќе се одржи на 8-ми септември, со почеток во 9 часот. Организаторите ги потсетуваат учесниците дека се уште е во тек пријавувањето за маратонот. Должината на патеката на Меѓународниот Атлетски Маратон Охрид е 30 километри. Се трча долж крајбрежјето на Охридското Езеро со многу нагорнини […]Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Охрид, 1. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Караванот „Купи куќа, купи стан“ што го организира Министерството за финансии продолжува и оваа сезона. Од следната недела, екипата составена од претставници од Министерството за финансии, банките и локалните градежни компании секоја наредна среда ќе посетува различни градови, меѓу кои Охрид, Прилеп, Струмица, Велес, Куманово и Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 1.септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Охрид е еден од градовите, заедно со Скопје и Свети Николе, каде од утре до 4.септември ќе се одржува Првиот меѓународен философски дијалог исток-запад на тема „Наука и религија“. Организатор на собирот е Македонската академија на наукит еи уметностите,Меѓународниот Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“, и Философското друштво на Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 1.септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Времениот режим на сообраќај во летниот период на магистрален пат А2 делница: Скопје – Охрид – Скопје, со кој се забранува движење на тешки товарни возила чија вкупна маса преминува 7,5 тони заврши денеска. Забраната се однесуваше на временските периоди за време на викендите и тоа петок од 15.00 до […]Прочитај повеќе
Избор Македонија Хроника
Скопје, 1. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Две машки лица со прострелни рани се пронајдени синоќа околу 19 часот во патничко моторно возило „Ровер 75“ со охридски регистарски таблици во нива кај село Долно Количани, на патот кон село Драчево. Како што за МИА потврдија од МВР, јавен обвинител и полициски службеници на местото извршиле увид, […]Прочитај повеќе
Здравје Избор Охрид
Охрид, 1.септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Јована Тасеска од Охрид има 10 години. Нејзиното среќно детство го нарушува подмолна болест. Таа има малиген израсток на раката, кој по неуспешната операција во Скопје повторно и се појавува. За ова девојче да може да живее како сите деца потребна е итна операција во Германија. Но за да може […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 1.септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Околу 20 илјади првачиња денеска седнаа во училишните клупи првпат, почнувајќи го своето основно образование што трае девет години. Свечен прием на првачињата организира и Основното училиште „Григор Прличев“. Учениците од погорните одделенија за првоодделенците подготвија пригодна програма, посакувајќи им топло добредојде во нивното Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Охрид, 1. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Висока делегација од Турција предводена од претседателот на регионалниот совет на ТУРСАБ- Асоцијација на тур оператори од Турција, Мехмет Акус, заедно со уште осумнаесет тур оператори и нивни членки, од вчера се во официјална посета на Македонија, со цел проширување на туристичкиот пазар, зголемување на турстичката размена меѓу Прочитај повеќе
Забава Избор
Охрид, 1. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во петок, 4-ти септември во Тераса Аквариус во Охрид, концерт ќе одржи македонскиот џез музичар Владимир Василевски Четкар со неговиот бенд Владимир Четкар Секстет. Влезот за концертот ќе биде слободен, а пожелно е заинтересираните да направат резервации навреме. Бендот го сочинуваат: Владимир Четкар – гитара, вокал, Прочитај повеќе