Економија Избор Охрид
Охрид, 3. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Првиот промотивен лет на Охридскиот аеродром, реализиран од страна на тогашната авиокомпанија ЈАТ, бил реализиран на 5-ти јули 1953 година. Охридскиот аеродром “Св. Апостол Павле” прерасна во модерен аеродром, опериран од „ТАВ Македонија“. „ТАВ Македонија“, годинава, пак, одбележува пет години од преземањето на охридскиот Прочитај повеќе
Економија Избор
Скопје/Охрид, 3. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Компанијата Лотус транспорт, освен услугата такси во град Скопје, за сите деловни партнери, но и за фамилијарните луѓе, нуди превоз со патнички возила од средна и висока класа, според потребите и можностите на клиентот. Цената за превоз на патници од Скопје до Охрид чини 4000 денари. Превозот се врши […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Хроника
Охрид,3.јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Охриѓанецот Бобан Наумоски бил сведок на вечерашната трагедија која се случи на патот Кичево- Скопје кај селото Колари а во која според информациите до сега животот го загубија најмалку три лица, од кои едно бебе, едно дете и една жена. Тој и другите сопатници сториле се да ги откорнат вратите од […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 3.јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Од денеска до петти јули во Охрид ќе се одржи манифестацијата „Бело лето“ со што се означува официјалниот почеток на главната туристичка сезона на охридското крајбрежје. Годинава програмата е замислена да трае три дена, а главниот акцент ќе биде утре кога ќе се одржи централната манифестација „Бела ноќ“ на Градскиот […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 3. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Младиот уметник Тони Попов а 10-ри јули во Охрид ќе ја отвори својата прва самостојна изложба на дела. Изложбата е насловена „Дојди поблизу“, а ќе биде отворена на 10 јули, со почеток во 20 часот, во куќата на Робевци. – Ќе ми биде огромна чест и задоволство ако присуствувате […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 3. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Од 26-ти јуни во Охрид започна уметнички камп за турски, македонски и албански уметници, љубители на уметноста, како и лица кои се занимаваат со уметничка фотографија, кој ќе трае до 5-ти јули. Вечерва од 18.30 часот во Mузејска зграда на Куќата на Робевци, во соработка со НУ Завод и […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 3. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денот 3 јули или 20 јуни по стариот календар, Црквата го определила за празник во чест на Свети Наум Охридски. Денеска православните христијани го слават летниот празник на Св. Наум Охридски. Во очи на празникот многу болни луѓе доаѓаат оддалеку, пешки од сите страни пристигнуваат во манастирот на брегот […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 3. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Црвениот крст од Охрид денес ќе организира крводарителска акција. Акцијата ќе се спроведе од 10 до 14 часот во СОУ „Свети Климент Охридски“, а ќе биде под мотото „Биди хуман, спаси живот“. Оваа крводарителска акција е во рамките на годишните активности на Црвениот крст на Република Македонија и Општинската […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 2.јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – На годинешниов натпревар во роботика „РобоМак 2015“ што се одржа во Скопје од 9-ти до 14ти јуни, во категоријата „роботска рака“ златната медалја ја освои Филип Илиески, студент на Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“ во Охрид. Илески учествува третпат на овој натпревар во роботика на кој, […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Спорт
Охрид, 2. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Градскиот базен „Атина Бојаџи“ за оваа летна сезона официјално ќе започне со работа од претстојниот викенд, 4-ти и 5 -ти јули. Ќе биде отворен за сите заинтересирани пливачки школи и рекреативци – љубители на пливањето. Градскиот базен ќе работи секој ден од 08 : 30 до 20 часот, така […]Прочитај повеќе