Избор Охрид
Охрид, 11.јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денеска ќе има двочасовен прекин на водоснабдувањето на улица „Галичица“, на дел од улицата „Никола Карев“ и на плажата Кадмо. Како што информираат од Меѓуопштинското јавно претпријатие „Проаква“, причината за прекинот е санација на дефекти кои се појавија на водоводната линија. Прекинот ќе биде од 11 до 13 часот.(Крај) Прочитај повеќе
Забава Избор Охрид
Охрид, 11. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Октопуси Ентертејмент и Пасворд Продакшн продолжуваат со музичките изненадувања секоја година во рамките на големиот електронски музички фестивал, Green Beach Festival, кој го организираат во Охрид. Светски познатиот диџеј и продуцент Fedde Le Grand, летово доаѓа на Green Beach Festival во Охрид на 31-ви јули. По настапите на Пол Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 11.јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денеска ќе биде потпишан договорот за изградба на Домот за стари лица во Охрид. Новиот дом ќе се гради во близина на туристичката населба Далјан на брегот на Охридското Езеро. Според Локалната самоуправа, станува збор за капитален проект кој е во завршна фаза и по пат на продажба на градежно […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 11.јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Елаборатот за проценка на штети од град настанати на подрачјето на Општина Охрид на 9.мај годинава ќе се најде на дневен ред на денешната седница на Советот на Општина Охрид. Пред членовите на Советот ќе се најдат предлог-одлуките за продолжување на работното време на угостителските објекти во Охрид, како и […]Прочитај повеќе
Здравје Избор
Охрид, 11. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Утре и заутре во рамките на 7-от Конгрес на Македонското Стоматолошко Друштво, кој се одржува во Охрид, ќе има пладневни сесии и демонстрации на современа опрема, која се користи во оралната хирургија. Утре со почеток во 16:00 часот, во областа на претставувањето на новитетите во оралната хирургија ќе има […]Прочитај повеќе
Избор Хроника
Охрид, 11. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денес СВР Охрид ќе одржи прес конференција во врска со кривичните дела „убиство“ и „убиство во обид“ кои се случиле вчера во Кичево. Средбата со новинарите ќе се одржи со почеток во 12 часот, каде ќе бидат обелоденети деталите за кривичните дела. (Крај) извор: СВР Охрид фото: архиваПрочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 11. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – На 24-ти јуни во Охрид ќе биде промовирана дебитантската книга на Климент Стојаноски. Промоцијата ќе се одржи во Изложбениот салон на НУ Центар за култура „Григор Прличев“ Охрид, со почеток во 19:00 часот. Книгата „Во еден здив“ е прво литературно издание на Климент Стојаноски. Стојаноски работи како адвокат. (Крај) […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 11. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Охридските матуранти од денес полагаат државна матура заедно со нивните соученици од училиштата од цела Македонија. Полагаат учениците од гимназиско образование и средно стручно образование. Согласно Концепцијата за државна матура, училишна матура и завршен испит во јавното средно образование со четиригодишно траење, во Република Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје/Брисел, 11. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Лидерот на СДСМ Зоран Заев по маратонската лидерска средба во Брисел изјави дека остава шанса за продолжување на разговорите. – Тоа го најави и комесарот Хан. Паралелно ќе има и други активности за да им докажеме на сите дека нашите барања се правични. Не се тоа суети на опозицијата. […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 11. јуни 2015 (ИНПРЕС) – Во организација на Здружението за заштита и одгледување на украсни птици „Дијамантски петел“ пред хотел „Милениум“ денес ќе се одржи манифестацијата „Шарен цвет“. Изложбата на украсни птици се реализира по втор пат со тенденција да прерасне во традиционален настан. Целта на случувањето е да се пробуди интересот кај најмладите […]Прочитај повеќе