Избор Охрид
Охрид, 29. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Под мотото „Македонија – зелена и чиста“, Невладината организација „Уметност на живеење Македонија“, во периодот од втори до 5-ти април 2015 година ја започнува акцијата за чистење на брегот на  Охридското Езеро. – Станува збор за најголемото и најзначајно природно езеро во Република Македонија, најстаро во Европа и, од Прочитај повеќе
Избор Хроника
Охрид, 29. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 34-годишниот З.Ц. од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „затајување“. Пријавениот, во својство на одговорно лице и потписник на сметката од хотелот „Престол“ во Охрид, приходите од свадби и други веселби не ги прикажувал туку парите ги присвојувал за […]Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје, 29. март 2015 (ИНПРЕС) – Вашата земја треба да вложи сериозни напори за да ја задржи препораката за почеток на преговори со ЕУ. – Справувањето со кризата, особено од страна на владата и институциите, сигурно ќе послужи како индикатор за посветеноста на вашата земја на евроатлантскиот пат, вели германската амбасадорка Кристине Алтхаузер во неделното […]Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје, 29. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Последниот развој на настаните меѓу владата и опозицијата доведоа до тешка политичка и институционална криза во Македонија, земја – кандидат за пристапување во Унијата, анализира Франс прес. – Досега европската иднина на земјата беше блокирана поради спорот со Грција за името Македонија, кој започна уште со Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 29. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Охрид ќе биде домаќин на Меѓународна конференција посветена на предисториските населби крај вода што ќе се организира во рамки на проектот за предисториски населби крај вода. Овој тригодишен проект го реализираат македонски, швајцарски, украински и руски археолози со поддршка на Швајцарската национална научна фондација. Предвидено Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 29. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – На Регоналниот натпревар по математика за ученици од основното образование во учебната 2014/2015 година кој се одржа вчера, зедоа учество ученици од осумте основни училишта од Општина Охрид и едно основно училиште од Општина Дебрца. – Натпреварот се одржа на Факултетот за туризам и угостителство во Охрид, а учествуваа […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 28. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Охридскиот режисер Илија Пиперковски сними краток документарен филм за ОО на Црвениот крст Охрид. Црвен крст Охрид деновиве со бројни активности го одбележува јубилејот, 70- години од формирањето. Во филмот се говори за почетоците на Црвениот крст во Охрид, каде Пиперковски има документирано материјали по сеќавањата на охриѓани, Прочитај повеќе
Избор Култура Струга
Струга, 28. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Продолжуваат активностите на Драмското студио Миладин, кое денес ќе се претстави пред струшката публика со нова премиера. Станува збор за драмата „Алчниот син и лошата невеста“ – трагедија, напишана од Аспарух Попоски, а во режија на Ристе Миладин. Драмата е пишувана по вистинита приказна. Во претставата играат актерите: Имар Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 28. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Проф. д-р Трајче Талевски, научен советник и раководител на одделението за краповидни риби во охридскиот Хидробиолошки завод, преку отворено писмо реагира на одлуката која вчера ја донесoа градските советници. Писмото Ви го пренесуваме во целост: Господа, Вашата одлука која вчера, како Совет на град Охрид ја донесовте и покрај […]Прочитај повеќе
Избор Хроника
Струга, 28. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 24-годишниот Б.И. од струшкото село Велешта и 20-годишниот државјанин на Турција, Т.Б., кој е на студиски престој во Струга. Лицата се товарат за постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „неовластено производство и пуштање во промет на опојни дроги и […]Прочитај повеќе