Избор Македонија
Скопје, 24. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – На прес конференцијата во Скопје по разговорите со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, изјави дека била констатирана посветеност за изнаоѓање решение на проблемот со името. – Културата има огромно значење и помага за меѓусебно разбирање, но разговаравме и за Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 24. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Дел од организациониот одбор на Камп Академијата „Андреа Лекиќ“, кој се одржува деновиве во Охрид, гостуваа во охридското Супер радио, во емисијата „Охриде не бери гајле“. Во посета на Супер радио беа д-р Билјана Страчковска – Трифуновска, д-р Дејан Трифуновски, Лазар Јованоски и Реџеп Балиќ. Преку програмата во живо […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 24. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Здружението „Титоисти“ од Охрид на 2-ри јули, четврток, ќе одржи состанок. Од здружението ќе информираат за досегашните активности кои ги реализираа членовите. Во изминатиот период беа организирани неколку манифестации, а беа одбележани и неколку јубилеи, меѓу кои денот од роденденот и денот на смртта на Јосип Броз Тито. Здружението Прочитај повеќе
Избор Струга
Струга, 24.јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Охриѓанецот Илија Рупев од риболовниот клуб „Свети Стефан“ го освои првото место во кадетска конкуренција -поединечно на Државното првенство за кадети и јуниори што се одржа изминатиот викенд на реката Црн Дрим во Струга, во организација на Македонската риболовна федерација. Второ место го освои Еми Трендафилова од екипата Прочитај повеќе
Избор Охрид Спорт
Охрид, 24. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Презадоволни сме од тоа што голем број на луѓе дадоа поддршка за ракометниот камп кој се одржува за прв пат во Охрид, вели Андреа Лекиќ, најдобрата ракометарка во светски рамки. – Зошто баш Охрид и зошто баш Македонија се избрани за овој камп. Македонија е земја во која сум […]Прочитај повеќе
Избор Охрид
Охрид, 24.јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во Охрид денеска завршува Летниот камп за млади претприемачи кој е дел од проектот „Претприемач да се биде или не“, поддржан од „YES Network“ – мрежата за млади претприемачи со фондови од Европската Унија. Средношколци од Охрид, Струга, Велес, Битола, Ресен и Неготино изминатите три дена учествуваа во интерактивни работилници […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 24. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Вечерва во Охрид ќе биде промовирана дебитантската книга на Климент Стојаноски. Промоцијата ќе се одржи во Изложбениот салон на НУ Центар за култура „Григор Прличев“ во Охрид, со почеток во 19:00 часот. Книгата „Во еден здив“ е прво литературно издание на Климент Стојаноски. (Крај) извор: ОхридПрес фото: архиваПрочитај повеќе
Економија Избор Охрид
Охрид, 24. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Од Агенција за поттикнување на развојот на земјоделството, Р.Е Охрид, ги потсетуваат охридските земјоделци дека од 1 јули 2015 година Владата на РМ ќе објави нов повик од добро познатата Национална програма за рурален развој со мерката 121 или уште попозната како 50-50 која опфаќа инвестиција за модернизација на […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Празници
Охрид, 24. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Светата Православна црква денес го одбележува Светиот апостол Варнава и Светиот апостол Вартоломеј. Светиот апостол Варнава е еден од Седумдесеттемина. Роден на Кипар од богати родители од племето Левиево и заедно со Савле се учеше кај Гамалиил. Се викаше прво Јосиф, но апостолите го завикаа Варнава, Син на Утехата, […]Прочитај повеќе
Избор Македонија
Брисел, 24. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Советот на ЕУ ја повтори својата длабока загриженост за ситуацијата во земјата, особено за тековната политичка криза во заклучоците кои ги усвои за Македонија. Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, вчера по час и половина дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за денеска да Прочитај повеќе