Избор Свет
Атина, 15. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во пресрет на расправата за доверба на грчката Влада и утрешното гласање, владиниот портпарол и министер без ресор на Грција, Димитрис Ѕанакопулос, смета дека Владата ќе добие доверба и ќе може да продолжи да ја води земјата. Грчкиот премиер, Алекис Ципрас говорејќи на конференција посветена на Договорот од Преспа, […]Прочитај повеќе
Избор ТОП ВЕСТИ
Охрид, 15. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери синоќа преку својот Фејсбук профил објави дека го испратил во Службен весник Законот за употреба на јазиците. Во кусата објава Џафери на македонски и на албански јазик пишува: „Законот за употреба на јазиците и во Службен весник“. Со овој закон што […]Прочитај повеќе
Забава Избор ТОП ВЕСТИ
Охрид, 14. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Охридскиот metal-core бенд Hardfaced на 8-ми февруари во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид ќе го прослави јубилејот – 15 години од првиот концерт. – На концертот кој ќе се одржи на сцената „Керал“ ќе настапат оригиналните членови, другари, бендови, а ќе имаме широка сет листа од стари […]Прочитај повеќе
Избор Струга ТОП ВЕСТИ Хроника
Струга, 14. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – На 13-ти јануари оваа година, во 16:00 часот, во угостителски објект во струшкото село Мислешево, нарушен е јавниот ред и мир од страна на 37-годишниот А.Ф. од Струга. – Тој ја скршил фискалната каса, а потоа и чашите и другите предмети што биле поставени на шанкот. Притоа, со телесни […]Прочитај повеќе
Економија Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 14. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – По пробивањето на првата тунелска цевка под Пресека, на автопатот Кичево-Охрид, до целосното завршување на работата и пробивањето на вториот тунел, преостануваат уште педесетина метри и, според прогнозите на експертите, овој тунел се очекува да биде пробиен до почетокот на март. Тој почна да се пробива нешто подоцна за […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Охрид денес, ФОТО приказна ТОП ВЕСТИ
Охрид, 14. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Охрид е град со безвремена убавина и огромна душа да ги прими намерниците од целиот свет кои се неми сведоци на неговата големина. Во рамките на новата рубрика на OhridPress и Супер радио ќе објавуваме дневни фотографии од Охрид на неколку фотографи, кои дел професионално, а дел од чиста љубов кон градот, секојдневно […]Прочитај повеќе
Избор Спорт ТОП ВЕСТИ
Охрид, 14. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Од денеска до 18-ти јануари во хотелот „Аквалина“ ќе се одржи вториот фудбалски камп на Фондацијата Реал Мадрид кај нас. По Скопје и Охрид ја има привилегијата да биде меѓу градовите кои биле домаќини на кампот на најтрофејниот клуб во светот на сите времиња Реал Мадрид. – Во светот […]Прочитај повеќе
Избор Охрид Партии ТОП ВЕСТИ
Охрид, 14. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Наместо проекти за охриѓани, СДСМ и в.д градоначаликот Константин Георгиески спроведуваат партиски вработувања, обвинуваат од ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид. – За Георгиески важни се партиските интереси, а не да се грижи за интересите на граѓаните. Крајно несериозен и скандалозен е ваквиот однос на градоначалникот Георгиески. Од Прочитај повеќе
Избор Струга ТОП ВЕСТИ
Вевчани, 14. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Со василичарско оро и традиционалното палење на маските, попладне завршува овогодинешниот Вевчански карневал. Рано утрово младоженецот и невестата наполнија вода од вевчанските извори, со која ќе се приготвува традиционалниот кашарник. Вевчани викендов беше центар на случувањата. На театарот на отворено и овојпат Прочитај повеќе
Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје, 14. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Археолошкиот музеј на Република Македонија наскоро ќе ја отвори ексклузивната изложба „100 години Требениште“, по повод еден век од истражувањата на овој локалитет во близина на Охрид. На изложбата чиј датум на отворање и времетраење ќе бидат објавени наскоро ќе се претстават златните маски од 6 век п.н.е. и […]Прочитај повеќе