Избор На кафе со... Охрид
Охрид, 17. јуни 2016 (ОХРИДПРЕС) – Охриѓанецот Влатко Ѓоргиески е шеф на ресторан во хотел „Бетон“, а исто така е дел од тимот на „Гастро Мак“. На почетокот на месецов се натпреваруваше на гастро туристички шампионат, кој се одржа во Ниш, Србија. Македонската екипа постигна извонреден пласман и се врати со Пехарот за најдобар готвач […]Прочитај повеќе
Избор На кафе со... Охрид
Охрид, 31. мај 2016 (ОХРИДПРЕС) – Троен олимписки претставник, прв олимпиец од Охрид, кој големината и важноста на спортското натпреварување на Олимпијада ги почувствувал на многу млада возраст, нешто што многумина докажани спортисти кај нас и на многу позрела возраст не ни добиле шанса да го доживеат. Александар Маленко совладувајќи ги перипетиите на спортот со […]Прочитај повеќе
Избор На кафе со... Охрид
Охрид, 30. мај 2016 (ОХРИДПРЕС) – Со „кралицата на спортовите“ се запознал во далечната 2001 година на тогашниот општински натпревар во скок во височина каде го освојува првото место. Прв неговиот талент го воочува професорот Влатко Димитров, за кој Селман се сеќава дека му кажал „дојди во АК Охрид и ќе те направам да скокаш […]Прочитај повеќе
Избор На кафе со... Охрид Спорт
Охрид, 28. мај 2016 (ОХРИДПРЕС) – Охрид и Македонија изобилуваат со убави планини и можност за организирање на велосипедски тури, настани, кои за жал кај нас ги има во мал број, вели младиот охридски велосипедист Левент Рифат, кој на меѓународните и домашните тури и понатаму бележи значајни успеси. Во изминатите години повеќе пати бил победник […]Прочитај повеќе
Избор На кафе со... Охрид
Охрид, 9. мај 2016 (ОХРИДПРЕС) – Велат дека скромноста е дар на големите луѓе и дека скромните можат се` да добијат, а лакомите само можат се` да изгубат. Во овие рамки на скромноста совршено се вклопува и младиот Климент Булоски, момчето кое е вистински скулптор со светлината. Уметноста му е во гените, но не сака […]Прочитај повеќе
Забава Избор На кафе со...
Охрид, 19. април 2016 (ОХРИДПРЕС) – Кога станува збор за примената на новитетите во продукциската работа, високата професионалност и сериозност во пристапот на изработка на проекти од областа на естрадата, ИН Продукција со седиште во Охрид, е еден од лидерите во тој поглед. Неодамна продукцијата доби ново студио, од каде продолжуваат да работат за македонскиот, […]Прочитај повеќе
Забава Избор На кафе со...
Охрид, 10. ноември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Ја познаваат како поп-џез музичарка, но таа е многу повеќе од тоа, и како млад музички талент и како личност, која несебично дава поддршка на категориите на лица со посебни потреби. Младата битолчанка Стефанија Милевска пее и танцува, а преку музиката буквално им дава волја за понатаму на сите […]Прочитај повеќе
Избор На кафе со... Охрид
Охрид, 2. октомври 2015 (ОХРИДПРЕС) – Охриѓанецот Никола Митровиќ-Бабе е доктор по историски науки  и засега  единствениот во регионот кој магистрирал на архивистика. Историјата ја засакал од мали нозе, живеејќи во семејната куќа во близина на Античкиот театар. За архивистиката, во интервју за Супер радио и OhridPress вели дека е мошне интересна наука. – Луѓето Прочитај повеќе
На кафе со... Охрид
Охрид, 25. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Горан Патчев е архитект во Заводот за заштита на спомениците на културата и Музеј во Охрид. Неговата идеја да го врати стариот охридски чун се исполни и годинава на 4-ти јуни реконструираното пловило беше пробно пуштено во езерските води, а сега претставува атракција во Лапидариумот кај Робевци. Во интервју […]Прочитај повеќе
На кафе со...
Охрид, 18. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Јулијана Настоска е социјален работник по професија и постдипломец на Факултет за Безбедност – Скопје. Во интервју за Супер радио и OhridPress открива дека моментално ја подготвува магистерската теза со наслов „Психо-социјални карактеристики на  сексуалните работници жртви на насилство“. Работи како социјален работник во Прочитај повеќе