Избор На кафе со... Охрид
Охрид, 9. октомври 2018 (ОХРИДПРЕС) – Сериозно вљубен во филмот, фотографијата и во Охрид. Ѓоко Симјаноски, човекот кој зад себе има неверојатни 22 сезони и уште поневеројатни 890 изданија на емисијата „Филмско око“ на локалната ТвМ телевизија. Приказната со „Филмско око“ започна на 26-ти октомври 1996 година и значела огромно искуство за него и остварување […]Прочитај повеќе
Избор На кафе со... Охрид
Охрид, 5. октомври 2018 (ОХРИДПРЕС) – Се сеќавате на него како на Dj Ванчо, Dj Jovanotti, гласот од Радио Охрид, од Уно Форте и Супер радио и како зад грамофоните на најпознатите подиуми во Охрид – Палас, Славија, Метропол, Парк, Градиште, Мажестик… Ванчо Јованоски aka Dj Jovanotti деновиве повторно се враќа зад микс пултот, но […]Прочитај повеќе
Забава Избор На кафе со... Охрид
Охрид, 02. октомври 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во рамките на емисијата „Радио Корнер“ на Супер радио денес беше промовирана темата „Каде си ми ти“, деби сингл на охридскиот бенд „Броз“, кој го сочинуваат Владимир Сарафилоски, Климент Наневски, Александар Трифуноски и Христијан Томевски. – Бендот „Броз“ во овој состав работи половина година и премногу рано е за […]Прочитај повеќе
Избор Култура На кафе со... Охрид
Охрид, 27. септември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Наташа Поповиќ речиси еден месец е на чело на нашата најпрестижна музичко – сценска манифестација, фестивалот „Охридско лето“. Таа е охриѓанка, доаѓа од музичко семејство, се едуцирала во САД, а на директорската позиција доаѓа од СМУ „Илија Николовски Луј“, каде работела како професор по пијано. Во интервју за Супер […]Прочитај повеќе
Избор На кафе со... Охрид
Охрид, 18. септември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во рамките на емисијата „Радио Корнер“ на Супер радио денес беше промовирана темата „Clara“, деби сингл на охридското дуо Moon Above, зад кое стојат Ирма и Марио Гогови. – Мојот брат Марио ги напиша музиката и текстот, а песната ја снимивме во студиото на Димче Китрозоски, кој многу ни […]Прочитај повеќе
Забава Избор На кафе со... Охрид
Охрид, 7. септември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во рамките на емисијата „Радио Корнер“ на Супер радио денес беше промовиран новиот сингл на познатиот охридски гитарист Владимир Четкар. Темата „Come With Me“ е снимена  во Њујорк во „The Bunker Studio“, а Четкар е комплетен автор, продуцент, композитор, текстописец, аранжер и вокалист. Покрај за новиот материјал, радиската Прочитај повеќе
Избор На кафе со... Охрид
Охрид, 4. септември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Интернационалниот музички фестивал „Охрид Фест – Охридски трубадури“ годинава одбележува значаен јубилеј, 25 години од првото издание. На манифестацијата ќе настапи балканската пејачка елита, ќе се одржи на 6-ти, 7-ми и 8-ми септември, ќе се пренесува во живо на националната МТВ, а пренос ќе вршат и петнаесеттина телевизии Прочитај повеќе
Избор Локална самоуправа На кафе со... Охрид
Охрид, 31. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – Доктор специјалист-интернист, бизнисмен, вљубеник во планините, спортист… Од неодамна и на една од најмоќните функции во градот. Зад себе има 40 животни и уште малку па една година од новата локална власт во Охрид. Беше носител на советничката листа во Охрид и во моментов ја извршува и функцијата заменик […]Прочитај повеќе
Избор На кафе со... Охрид Спорт
Охрид, 30. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – Ацо Јосифски, носител на црн појас IV дан, поранешен светски шампион, со бронзен медал во форми се врати од Светското Теквондо ИТФ првенство за јуниори и ветерани, кое од 20-ти до 27-ми август се одржа во Минск, Белорусија. – Златото ми беше целта и бев фаворит во мојата категорија. […]Прочитај повеќе
Избор На кафе со... Охрид
Охрид, 30. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – Со само 12 години ни покажа дека кога се сака, сé се може и ни одржа вистинска лекција за истајност, храброст и доследност. Охриѓанецот Марко Пејчиновски во вторникот, на празникот Голема Богородица и покрај силниот ветер и брановите, го преплива Охридското Езеро на маратонската патека од Свети Наум до […]Прочитај повеќе