Избор Култура ОБРАЗОВАНИЕ
Охрид, 17. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Младиот Борче Исакоски, ученик во ОУ „Христо Узунов“ од Охрид го освои првото место на традиционалниот Републички натпревар „Млади библиотекари“. Натпреварот кој е во организација на Библиотекарското здружение на Република Македонија се одржа во Демир Хисар. Нашиот Борче Исакоски се претстави под менторство на Санта Миткова. На второ и Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 17. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, утре со почеток во 18:00 часот ќе се одржи годинешниот културно сценски настан насловен како „Звуците на Египет“. – Во рамките на манифестацијата ќе настапат групата „Ориарет“, Бурим Серјан, Агуш Мемишов, Агим Рамадани, Селим Селимоски, Невзат Како, Неџат Џаџе и Акан […]Прочитај повеќе
Избор Култура Охрид
Охрид, 16. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – На 23-ти и 24-ти ноември, во Охрид и Ресен ќе се одржи шестиот меѓународен симпозиум „Денови на Јустинијан Први“, со тематски наслов „Државата и империјата“. Оваа година на симпозиумот ќе земат учество 40-тина еминентни византолози од Европа. – Одлучивме да овој симпозиум да се одржи во овие два града […]Прочитај повеќе
Избор Култура Охрид
Охрид, 15. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид, утре од 18:00 часот ќе биде промовирана стихозбирката „Кумова слама“, за која авторот Славе Ѓорѓо Димоски неодамна стана прв добитник на наградата „Антево перо“. За книгата и творештвото на поетот Димоски ќе беседи проф. д-р Димитар Пандев. Книгата „Кумова слама“ ја издаде […]Прочитај повеќе
Избор Култура Охрид
Охрид, 14. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во „Прличевата одаја“ на НУ Библиотека „Григор Прличев“, денес од 16:00 часот ќе биде промовирана првата стихозбирка од Кристина Т. Рудеска „Трагач низ времето“. Промотор ќе биде Љупчо Милковски, а стихови ќе чита Лидија Трајкоска. Кристина Т. Рудеска е родена 1983 година во Брчко, Босна и Херцеговина. Креативноста како […]Прочитај повеќе
Избор Култура Локална самоуправа Охрид
Охрид, 12. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во црквата „Света Софија“ синоќа се одржа хуманитарен концерт на класична музика со врвните руски уметници, пијанистот Александар Синчук и флејтистот Артем Науменко. На настанот кој беше во организација на фестивалот „Охридско лето“, уметниците изведоа дела од Бах, Доплер, Рахмањинов и други композитори. На влезот беше поставена Прочитај повеќе
Избор Култура Охрид
Охрид, 11. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Вечерва во црквата „Света Софија“ со почеток во 19:00 часот ќе се одржи хуманитарен концерт на класична музика со врвните руски уметници, пијанистот Александар Синчук и флејтистот Артем Науменко. На настанот кој е во организација на фестивалот „Охридско лето“, уметниците ќе изведат дела од Бах, Доплер, Рахмањинов, Алиабиев, Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 10. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во НУ Центар за култура „Григор Прличев“ во Охрид вечерва ќе се одигра премиерата на претставата „Метод“ од Жорди Галсеран, во режија Ирена Стеријовска. – „Метод“ е приказна што се случува сега, на илјадници места. Во неа се зборува за новиот свет полн со замки, трикови и големи очекувања. […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 9. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Утревечер премиерно ќе биде изведена најновата претстава на охридскиот народен театар, насловена „Метод“ од Жорди Галсеран, во режија на Ирена Стеријовска. Ова е втората од планираните три премиери за годинава. Галсеран е каталонски современ писател кој обработува доста актуелна тема од перидот на транзициските моменти кај Прочитај повеќе
Избор Култура Охрид
Скопје/Охрид, 5. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во галеријата „Ко-Ра“ во Скопје, од денес до 23-ти ноември ќе биде поместена изложбата на охридскиот уметник Сашо Блажес насловена како „Чудесниот Рај“. Изложбата која е прво претставување на авторот пред скопската публика ќе биде отворена вечерва во 19:00 часот. Содржи дела работени меѓу 2005 и 2013 година. (Крај) […]Прочитај повеќе