Култура
Охрид, 21. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Вчера во Охрид започна неделата на шпански филм во организација на Амбасада на Шпанија во Р. Македонија, Министерство за култура на Р. Македонија, Кинотека на Македонија и НУ Центар за култура “Григор Прличев” – Охрид. Вечерва во рамките на ревијата филмови ќе се прикажува филмот „Кучето на градинарот“. – […]Прочитај повеќе
Култура
Oхрид, 21.јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Суровата вистина за денешниот неолиберализам кој го проголтува и уништува секој човечки напор за достојно живеење и негување на вистинските вредности беше прикажана синоќа на „Охридско лето“ преку претставата „Со љубовта шегување нема“ од Алфред де Мисе, а во режија на Софија Ристевска. Фестивалската публика која беше во дворот на Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 21. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во рамките на фестивалот Охридско лето, вечерва ќе се одржи Полската вечер. Во катедралната црква Св. Софија ќе настапат Славомир Зубжицки – пиано, Ана Мjерник – пиано и оперскиот пејач Рафал Жураковски. Славомир Зубжицки е полски пијанист, композитор и изработувач на инструменти. Дипломирал на Музичката академија во Прочитај повеќе
Култура
Охрид, 20.јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Претстaвата „Со љубовта шегување нема“ од Алфред де Мисе, во режија на Софија Ристевска, а во изведба на Интимен театар од Битола ќе биде прикажана вечерва на фестивалот „Охридско лето“. Режисерката Ристевска на денешната прес-конференција истакна дека претставата „Со љубовта шегување нема“ го обработува проблемот со индивидуата Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 20. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Продукција „Пасворд“ и „Охридско лето“ известуваат дека концертот на хрватското дуо „2 Cellos“, кој требаше да се одржи во дополнителната програма нa фестивалот, на 8-ми август, поради приватна причина се откажува, односно ќе се презакаже во нов термин. Членовите на дуото ветуваат дека наскоро ќе биде соопштен датумот за […]Прочитај повеќе
Култура Струга
Струга, 20. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Од среда, 22-ти јули започнува новото трето по ред издание на фестивалот за процесирање култура ДРИМON 3 во Струга. Фестивалот кој ќе трае до 26-ти јули, ќе се одржува во Ц.К „Браќа Миладиновци“ Летна сцена, а е во организација на Здружението ИНКА од Струга. На 22-ри јули, среда започнува […]Прочитај повеќе
Култура
Струга/Битола, 20. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Со концерт на трите фолклорни друштва Новаци од Новаци, „Дримкол“ од Вевчани и „Мирче Ацев“ од Тополчани беше отворено културното лето „Новаци 2015“. КУД „Дримкол “од Вевчани викендов предводени од уметничкиот раководител Тоше Чочороски на летната сцена во дворот на општината одржаа концерт на кој пред публиката ја принесоа Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 20. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Сите капитални едиции промовирани последните неколку години и сите поддржани изданија во Годишната програма на Министерството за култура можат да се купат во пет библиотеки во Македонија, меѓу кои и библиотеката „Григор Прличев“ од Охрид. Делата се достапни исто така во Националната универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 20. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денес со почеток во 19 часот во НУ ЦК „Григор Прличев“, започнува Неделата на шпански филм во Охрид која ќе трае до 26 јули. Свеченото отворање на овој културен настан ќе го одбележи Н.Е. Амбасадорот на Кралството Шпанија во Р. Македонија, Рамон Абароа. На случувањето кое за прв пат […]Прочитај повеќе
Култура
Охрид, 20.јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Со ликовна изложба на дела од академскиот уметник Павел Целкоски вечерва во Трпејца ќе биде отворена традиционалната изложба „На зајдисонце во Трпејца“. Изложбата ќе биде отворена на летната сцена „кај Бунарот“ со почеток во 20 часот и 30 минути. Целкоски кој потекнува од Трпејца дипломирал и магистрирал графика на Ликовната […]Прочитај повеќе