Избор Култура
Охрид, 5. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во склоп на годинешните Струшки книжевни средби, кои се одржаа од 2-ри до 4-ти јули во Струга, Охрид и Вевчани, самостојна промоција имаше и Снежана Алексиќ Станојловиќ, за нејзината книга „Ода за Орфеј“. Проф. Д-р Христо Петрески, кој накратко се осврна на книгата на Алексиќ Станојловиќ, потенцираше дека оваа […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 5. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во рамките на годинешното издание на Струшките книжевни средби, кои се одржаа во Струга, Вевчани и Охрид, беше промовирано и поетското творештво на гостинката од Република Србија, младата поетеса Искра Пенева. Пенева е родена во Белград, живее и работи во Србија. Пред охридската публика промоторот Христо Петрески говореше за […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 5. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – По минатогодишното претставување во Риека, Хрватска, на книгата „Од еден до друг брег“ – „Od jedne do druge obale “, двојазичното издание се промовираше и пред македонската, поточно, пред охридската публика. Книгата која содржи песни на македонски и хрватски писатели е во препев на Петко Шипинкаровски и Слободан Јовичиќ, […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Струга, 4. јули 2015 (ИНПРЕС) – Во рамките на одржувањето на меѓународниот фестивал Струшките книжевни средби 2015, денеска во дворот на црквата св. Ѓорѓија во Струга со почеток во 11,00 часот, ќе се одржи „Поетски хепенинг“ на кој ќе настапат поети од повеќе земји. Стихови ќе читаат: Анѓелка Корчуланиќ (Хрватска), Олга Панкина (Русија), Валерио Орлиќ […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Струга, 3. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – На Вевчанските извори синоќа се одржа Поетското матине, во рамките на манифестацијата „Струшки книжевни средби“, на кое настапија триесеттина поети од Македонија, Албанија, Бугарија, Србија, Словенија и Хрватска. Учесниците на поетското матине кое го организираше организациониот одбор на меѓународниот фестивал „Струшки книжевни средби – Прочитај повеќе
Избор Култура
Струга/Охрид, 3. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Културниот центар „Бран“ и Ревијата за книжевност „Бранувања“ од Струга продолжуваат со реализацијата на предвидените активности во рамките на годинешното издание на Струшките книжевни средби. Точно напладне денес во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ – Струга, беше отворена изложбата на фотографии на Искра Пенева Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 3. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Младиот уметник Тони Попов а 10-ри јули во Охрид ќе ја отвори својата прва самостојна изложба на дела. Изложбата е насловена „Дојди поблизу“, а ќе биде отворена на 10 јули, со почеток во 20 часот, во куќата на Робевци. – Ќе ми биде огромна чест и задоволство ако присуствувате […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 3. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Од 26-ти јуни во Охрид започна уметнички камп за турски, македонски и албански уметници, љубители на уметноста, како и лица кои се занимаваат со уметничка фотографија, кој ќе трае до 5-ти јули. Вечерва од 18.30 часот во Mузејска зграда на Куќата на Робевци, во соработка со НУ Завод и […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Струга, 2. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Манифестацијата „Струшки книжевни средби“ започнува денес со Поетското матине, на кое ќе настапат триесеттина поети од Македонија, Албанија, Бугарија, Србија, Словенија и Хрватска. Поетското матине ќе биде денеска во 17:00 часот на Вевчанските извори во Вевчани, со што и официјално ќе започне меѓународниот фестивал „Струшки книжевни Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 2.јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во катедралната црква „Света Софија“ утревечер ќе се одржи концерт во организација на Првата презвитеријанска црква во Беркли, Калифорнија. Членовите на хорот ќе изведат дела од познати светски композитори под диригентската палка на познатиот и наградуван диригент и композитор Митчел Ковингтон. Музичарите од овој состав деновиве се на Прочитај повеќе