Култура
Скопје/Охрид, 22. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Флејтистката Мина Радиќ од Србија победи на 14. Интернационален натпревар за млади музичари „Охридски бисери“, кој од 15-ти до 21 јуни се одржуваше во Охрид. Годинава 120 учесници од голем број земји се натпреваруваа во свирење дувачки инструменти, поделени во четири возрасни категории – преткатегорија за најмладите, за Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 22. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во петок, 26-ти јуни во Охрид ќе се одржи Литературната средба со авторите на книгата „Зен верс“(Маја Мојсова-хаибун, Соња Гаврилоска-Љулкова – катаута, Пере Ристески – хаига, Јован Ристески – илустрации и Милован Србиноски –хаику). Книгата е колекцијата на избрани хаига, хаику, катаута и хаибун творби, што ја прави оваа […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Никола Тодороски ќе гостува со стенд-ап комедија на фестивалот „Гола Месечина“ Охрид/Скопје, 22. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – На 30-ти јуни, вторник, во рамките на Меѓународен фестивал на комедијата „Гола месечина“ кој се одржува во Скопје, со стенд-ап комедија ќе се претстави охридскиот комичар Никола Тодороски. Тодороски ќе има целовечерен настап со нови стенд-ап Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 22.јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Педесет и четвртото издание на Балканскиот фестивал на народни песни и игри годинава во Охрид ќе донесе 12 ансамбли од Македонија и светот кои својот фолклор ќе го претстават во живо и на автентичен начин на амбиенталната сцена „Долни Сарај“ во Охрид, почнувајќи од 6. јули. Како што најави на […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 22. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Синоќа во Белчишта беше свечено отворена 31-та Интернационална ликовна колонија. На годинешната ликовна колонија ќе бидат изложени над 600 галериски дела кои се создавале низ годините наназад. На колонијата се претставувале голем број на уметници, кои негуваат различни уметнички правци, различни тематики кои пред се покрај уметничка Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 22. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во работна атмосфера се актерите од Охридскиот Народен театар, Јасмина Билаловиќ и Ивица Цонев, подготвувајќи ја новата претстава „Трилогија“ на Пинтер во режија на скопската режисерка Нела Витошевиќ. Оваа претстава е еден од трите поголеми проекти на одобрените средства за годинава за Охридскиот театар од страна на Министерството Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 22. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Позната француска актерка, режисерка и писателка, Ањес Сорал ја доби „Златната маска“ за животно дело на Осмиот фестивал на францускиот филм што беше свечено затворен викендов во Охрид. Фестивaлската завеса беше спуштена со проекцијата на филмот „Семејството Белие“, кој всушност беше и единствениот филм што беше прикажан во Охрид, Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 22. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – На 24-ти јуни, среда, во Охрид ќе биде промовирана дебитантската книга на Климент Стојаноски. Промоцијата ќе се одржи во Изложбениот салон на НУ Центар за култура „Григор Прличев“ – Охрид, со почеток во 19:00 часот. Книгата „Во еден здив“ е прво литературно издание на Климент Стојаноски, кој работи како […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 22. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во среда, 24-ти јуни, Ансамблот за народни песни и ора „Македонка“ од Охрид ќе одбележи една деценија од основањето. Ансамблот ќе има јубилеен концерт. Концертот ќе се одржи во НУ Центарот на култура „Григор Прличев“, во 20:00 часот. (Крај) извор: ОхридПрес фото: архиваПрочитај повеќе
Избор Култура
  Охрид, 21. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – На Интернационалниот натпревар за  млади музичари „Охридски бисери“, вечерва ќе се одржи завршниот концерт. Со тоа официјално ќе биде затворена манифестацијата, на која во изминатите денови се натпреваруваа младите музичари. Додека синоќа се одржа концерт на претставниците на жири комисијата, Предграг Костовиќ на хармоника и Дет Прочитај повеќе