Избор Култура Локална самоуправа
Охрид, 7. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во рамките на чествувањето на 8-ми Декември – Денот на Св. Климент Охридски – Патрон на Охрид, денеска беше промовирана антологијата на песни за Охрид. Поетската антологија „Дојди во Охрид“ ја приредија проф. д-р Димитар Пандев и поетот Славе Ѓорѓо Димоски, а е во издание на општина Охрид. Градоначалникот […]Прочитај повеќе
Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 6. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Со отворањето на традиционалната изложба на Фото клубот „Охрид“ и свечената приредба на ОСУ „Св. Климент Охридски“, продолжува одбележувањето на 8-ми декември, празникот на Св. Климент Охридски – Патронот на градот. Двете манифестации се одржаа во Центарот за култура „Григор Прличев“, а во ОМУ „Методи Патче“ се одржа Прочитај повеќе
Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 6. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во рамки на програмата за одбележување на празникот на заштитникот на градов, Св.Климент Охридски, вечерва ќе се одржи традиционалната групна изложба на Фото клубот „Охрид“. Клубот годинава одбележува значаен јубилеј, 20-години од формирањето, а веќе шест години е член на Фото сојуз на Македонија. Приказната ја започнале група Прочитај повеќе
Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 5. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Со отворањето на изложбата на книги „Свети Климент Охридски во македонската книжевност и научна мисла“ и свечената приредба на ОУ „Св. Климент Охридски”, општина Охрид го започна одбележувањето на 8-ми декември, празникот на Св. Климент Охридски – Патронот на градот. Основното училиште „Св. Климент Охридски“ го одбележува Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Култура ОБРАЗОВАНИЕ ТОП ВЕСТИ
Охрид, 5. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Охридски средношколци беа дел од еднодневна обука и се вклучија во проект за помош на младите при изборот на студиите и нивна конкурентност на пазарот на трудот, на Здружението за иновации во библиотечното работење во чии рамки е и охридската библиотека. Главниот заклучок е дека оние кои сакаат да […]Прочитај повеќе
Култура ТОП ВЕСТИ
Охрид, 5. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во рамките на општинската прослава за одбележувањето на Св. Климент Охридски – Патронот и заштитникот на Охрид, НУ Библиотека „Григор Прличев“ попладнево ќе биде отворена изложбата насловена „Св. Климент Охридски во македонската книжевна и научната мисла во Македонија“. Ќе бидат изложени педесеттина ретки наслови – изданија кои Прочитај повеќе
Забава Избор од Уредникот Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 5. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Кариерата која трае полни две децении сакаме да ја заокружиме со концерт, за жал прв ваков во нашата кариера, и за кој гарантираме добра забава и на кој ќе го дадеме нашиот максимум, порача на денешната прес конференција Драган Василески, вокалист на познатата охридска група Камелеон. Тој го најави […]Прочитај повеќе
Избор од Уредникот Култура ТОП ВЕСТИ
Охрид, 4. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Ученици од ОМУ „Методи Патче“ од Охрид повторно меѓу најдобрите на меѓународниот натпревар по камерна музика кој на 28-ми и 29-ти ноември 2018 година се одржа во Кавадарци. – Учениците Софија Коруновска и Бојан Секулоски во дисциплина пијано дуо ја освоија првата награда во класата на професорите Ана Крстаноска […]Прочитај повеќе
Култура Локална самоуправа
Охрид, 4. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – На ученичкиот литературен конкурс за најдобра поетска творба, распишан по повод 8-ми Декември – „Св. Климент Охридски“ – Патрон на градот, жири комисијата составена од професорите Славе Ѓорѓо Димоски, Лилјана Ставреска и Ирена Бачиќ, ги соопшти добитниците на наградите. – За прва категорија, за ученици од Прочитај повеќе
Култура ТОП ВЕСТИ
Охрид, 4. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во рамките на општинската прослава за одбележувањето на Св. Климент Охридски – Патронот и заштитникот на Охрид, НУ Библиотека „Григор Прличев“ утре ќе биде отворена изложбата насловена „Св. Климент Охридски во македонската книжевна и научната мисла во Македонија“. Ќе бидат изложени педесеттина ретки наслови – изданија кои Прочитај повеќе