Избор Култура
Охрид, 22. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – На 24-ти јуни, среда, во Охрид ќе биде промовирана дебитантската книга на Климент Стојаноски. Промоцијата ќе се одржи во Изложбениот салон на НУ Центар за култура „Григор Прличев“ – Охрид, со почеток во 19:00 часот. Книгата „Во еден здив“ е прво литературно издание на Климент Стојаноски, кој работи како […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 22. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во среда, 24-ти јуни, Ансамблот за народни песни и ора „Македонка“ од Охрид ќе одбележи една деценија од основањето. Ансамблот ќе има јубилеен концерт. Концертот ќе се одржи во НУ Центарот на култура „Григор Прличев“, во 20:00 часот. (Крај) извор: ОхридПрес фото: архиваПрочитај повеќе
Избор Култура
  Охрид, 21. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – На Интернационалниот натпревар за  млади музичари „Охридски бисери“, вечерва ќе се одржи завршниот концерт. Со тоа официјално ќе биде затворена манифестацијата, на која во изминатите денови се натпреваруваа младите музичари. Додека синоќа се одржа концерт на претставниците на жири комисијата, Предграг Костовиќ на хармоника и Дет Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 20. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во рамките на Интернационалниот натпревар за млади музичари „Охридски бисери“, вечерва концерт ќе одржат членовите на стручното жири. Ќе се претстават Предграг Костовиќ на хармоника и Дет Леф Бенсман на алт саксофон. На програмата ќе бидат дела од Бах, Семјонов, Золотарјев. Предраг Костовиќ е роден 1972 година во Крагуевац. […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 20. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – НУ Центар за култура „Григор Прличев“ Охрид и Францускиот институт од Скопје во Охрид ќе го организираат официјалното затворање на осмото издание на Францускиот филмски фестивал во Македонија. Со премиерата на хит комедијата „Семејството Белие“ на Ерик Лартиго од 2014 година, со актерска екипа: Карин Вијар, Франсоа Демиен и […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 19. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Драмското студио при Центарот за култура „Григор Прличев“ од Охрид на 22-ри јуни, в понеделник ќе ја изведе премиерата на театарската претстава „Младост“. Според режисерот Ѓорѓи Ризески, станува збор за претстава која не е класична, а во која се обработува актуелна тема за младите. – Претставата е за сечиј […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 19. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид од синоќа се поставени 30 дела од италијанскиот уметник Росарио Меле. Изложбата беше отворена синоќа, а беше промовирана и неговата книга „Африкански роман“. Според претседателката на здружението „Росарио Меле“, Елена Мишели, уметникот Меле делата ги изработувал според неговата Прочитај повеќе
Избор Култура Охрид
Охрид, 19. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Охриѓаните Дарко и Бранкица Бошакоски се брат и сестра, кои покрај останатото делат и иста љубов кон естетското – уметничката и дигиталната фотографија. Велат дека секогаш се најдобри критичари еден на друг, се’ со цел поттикнување на креативна енергија. Нивното заедничко хоби е аматерската фотографија. Сакаат да истражуваат, Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 19. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Амбасадата на Република Чешка во соработка со НУ Центар за култура „Григор Прличев“ вечерва ќе ја отворат изложбата „Замоци, дворци и споменици на УНЕСКО во Република Чешка“. Изложбата ќе ја отвори Амбасадорот на Република Чешка во Република Македонија господин Мирослав Рамеш. Отворањето ќе се одржи во 19:00 часот во […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 19. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Студиото за професионален танц „Соната“ од Охрид, вечерва ќе одржи Годишен концерт. Членовите на „Соната“ ќе изведат кореографии на кои работеа во изминатата година. Концертот ќе се одржи во НУ Центар за култура „Григор Прличев“ Охрид, со полеток во 20 часот. Вратите за влез на публиката се отворени од […]Прочитај повеќе