Избор Култура
Охрид, 3. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во петок, 5-ти -ти јуни во Охрид ќе започне Фолклорниот фестивал „Охридски бранови“ (Ohrid waves). Фестивалот ќе трае до 8-ми јуни. Фестивалот е членка на Асоцијацијата на фолклорни фестивали, која обединува повеќе од 50-на светски фестивали на фолк музика, традиција и традиционална облека. Фестивалот важи за еден од најмасовните Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 3. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – На глобалната мрежа за фотографска уметност pixoto.com, фотографија на охридскиот фотограф Дарко Бошнакоски, ја освои наградата во категоријата Фото на денот. Фотографијата прикажува зајдисонце погледнато преку порта на стара градба во Албанија. Жири коимисијата од мрежата за фотографии, ја оценила оваа фотографија со златна ѕвезда Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 3. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – В недела во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид ќе се одржи „Танц со ѕвездички“ на Балетското студио „Визави“. Гости на овој настан ќе бидат најмладите од детската градинка „Јасна Ристеска“, Културно-уметничкото друштво „Ѓердан“ и учесниците на фестивалот „Распеано рибарче“. „Танцот со ѕвездичките“ ќе започне во 13:00 Прочитај повеќе
Избор Култура
Струга, 3. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Управниот одбор и Дирекцијата на Националната установа – Манифестација Струшки вечери на поезијата од Струга распишаа Конкурс за доделување на наградата „Браќа Миладиновци“ за најдобра поетска книга за меѓу два фестивала, објавена на македонски јазик во периодот од 1-ви јуни 2014 година до 31-ви мај 2015 година. Наградата Прочитај повеќе
Избор Култура
Созопол, 3. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во градот Созопол, Република Бугарија вечерва се отвора Фестивал на Франкофонијата „Солеј“. На изложбата со свои ликовни дела ќе се претстават ликовните уметници Зоран Мише и Павел Целкоски од Охрид, заедно со уметници од други градови на Македонија. Овој меѓународен фестивал се одржува по петти пат а годинава со […]Прочитај повеќе
Култура
Струга, 3. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Организацискиот одбор на ревијата за книжевност „Бранувања“ од Струга, им соопштува на своите читатели дека можат да ја подмират годишната членарина за 2015 година. Со тоа сите претплатници стануваат членови на „Бран“ – Струга и се стекнуваат со право бесплатно ревијата за книжевност „Бранувања“ да им биде испраќана по […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Сиднеј, 3. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Хаику поезија на охридскиот поет Пере Ристески, деновиве е објавена во германското електронско списание Chrysanthemum. Списанието излегува два пати годишно. Објавува претходно необјавени Хаику, Сенриу, Танка, Хаибун, есеи и интервјуа на германски и англиски јазик. Во списанието се застапени 120 автори на хаику, сенриу, танка и Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 3.јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Театарската претстава „Детектор за лаги“ ќе се прикажува вечерва пред охридската театарска публика. Текстот за „Детектор за лаги” е на Василиј Сигарев, а режијата е на Ненад Витанов. Играат актерите Јасмина Билаловиќ, Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски. Сценографијата е на Филип Коруновски, а за костимографијата се погрижи Прочитај повеќе
Избор Култура
Струга/Скопје, 2. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Мултимедијалниот културен проект “Соочување со минатото” се одржа од 13-ти до 19-ти март во Струга. Уметничките фотографии кои беа направени за време на овој настан, утре ќе бидат поставени на изложба во Скопје. Во овој проект учествуваа уметници од Македонија, Косово и Албанија, а беше во организација на германската […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 2. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид, утре ќе биде промовирана книгата „Бруклин“ на авторката Дамјана Видическа. Оваа книга е третото дело на Видическа. Пред тоа ги има издадено книгите „Мојата фамилија“ објавена во 2009 година и „Седумте желби“ објавена во 2011-та година. Промоцијата на најновиот роман е закажана […]Прочитај повеќе