Култура
Скопје/Охрид, 8. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Уште еден охридски поет ќе биде претставен на годинешното издание на Саемот на книгата во Скопје. Книгата „Хаику на разгледници“ на охридскиот поет Славе Ѓорѓо Димоски е дел од Саемот на книгата. Книгата е составена од 33 хаику песни поделени во три циклуси. (Крај) извор: ОхридПрес фото: архиваПрочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 8. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денеска со почеток во 19 часот, во просториите на културниот центар „Култура 365“ во Охрид ќе бидат промовирани две книги. Деновиве од печат излегоа две стихозбирки од двајца великани на словачката книжевност. Тоа се: „Минута пред заспивање“ од Мирослав Валек и „Еротикон“ од Војтех Михалик. Преводот го направи Стојан […]Прочитај повеќе
Култура
Струга, 7. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – По прикажувањето на три нови филмови од холивудската кинематографија во 3Д проекција, од Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ Струга, најавија дека за љубителите на филмот, ќе продолжат филмските проекции во 3Д. Следен филм кој ќе се прикажува е „Лудиот Макс – Бесен пат“. Прикажувањето ќе биде на 14-ти овој […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 7. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Асоцијацијата на фолклорни фестивали, која обединува повеќе од 50-на светски фестивали на фолк музика, традиција и традиционална облека, најави дека и годинава во Охрид ќе биде организиран фолклорниот фестивал „Охридски бранови“ (“Ohrid waves”). Фестивалот ќе се одржи од 5-ти до 8-ми јуни. Овој фолклорен фестивал е наменет за ансамбли Прочитај повеќе
Култура
Охрид, 7. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – НУ Центар за култура „Григор Прличев“ од Охрид организира литературен настан. Денес ќе има заедничко поетско претставување на Катерина и Борче Грозданови преку нивните најнови збирките поезија „На попатнина кон дома“ и „Сништа сеништа“. Настанот ќе биде со почеток во 18:30 часот во Изложбениот салон на центарот за култура. […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Скопје/Охрид, 6. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Книгата „Ништо не е недостижно“ на охридскиот поет Зоран Јакимоски деновиве е дел од продажните книги на Саемот на книгата во Скопје. Книгата беше издадена минатата година од Издавачката куќа „ПНВ Публикации“ од Скопје, а беше презентирана на Поетската ноќ на Велестово. Книгата на охридскиот автор е дел од […]Прочитај повеќе
Култура
Охрид, 6. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Женскиот Центар „Бисера“ и годинава ќе го одбележи Меѓународниот ден на мајката, 15-ти Мај, со традиционалниот конкурс за литературни и ликовни детски творби. Наградниот конкурс трае до 12-ти мај. Учениците од основните училишта ќе творат на тема „Мајка“. Наградите ќе се доделат на пригодна свеченост, која ќе се одржи […]Прочитај повеќе
Избор Култура
Скопје/Охрид, 6.мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Амбасадата на Австрија и Францускиот институт денеска организираат Француска вечер со концерт на класична музика во Музејот на Град Скопје. Пред публиката ќе се претстават охридскиот виртуоз на виолина Климент Тодоровски и пијанистката од Австрија Ема Шмит. На програмата се дела од Клод Дебиси и Сезар Франк. Концертот е Прочитај повеќе
Избор Култура
Охрид, 6. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – НУ Центар за култура „Григор Прличев“ од Охрид утре организира литературен настан. Ќе има заедничко поетско претставување на Катерина и Борце Грозданови преку нивните најнови збирките поезија „На попатнина кон дома“ и „Сништа сеништа“. Настанот ќе биде утре со почеток во 18:30 часот во Изложбениот салон на центарот за […]Прочитај повеќе
Избор Култура Струга
Скопје/Струга, 6. мај 2015 (ОХРИДПРЕС) – Промотивниот настан за 15. број на уличното списание „Лице в лице“, се фокусира на моќта на книгата и го носи мотото „Создај навика!“. Активисти од Струга редовно уредуваат содржини за ова списание, а во него често пати биле застапени содржини за уметниците и културните работници од Струга, како и […]Прочитај повеќе