Избор Култура
Охрид, 20. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Членовите на литературниот клуб „Григор Прличев“, кој функционира во рамките на библиотеката „Григор Прличев“, Охрид, синоќешната средба ја посветија на поезијата. Членовите на клубот, во пресрет на Светскиот ден на поезијата, читаа творби и разговараа за литературните списанија и проблемите со кои се соочувала поезијата во Прочитај повеќе
Култура
Охрид, 20. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Охридскиот Народен театар вечерва уште еднаш ќе ја изведе претставата „На Дното“. „На Дното“ е една од моментално најомилените претстави за охридската театарска публика и е поставена на редовниот репертоар на Охридскиот народен театар. Прикажувањето на претставата е од 20:00 часот. (Крај) извор: ОхридПрес фото: архиваПрочитај повеќе
Избор Култура Струга
Скопје/Струга, 20. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Кинескиот поет Беи Дао е годинешниот лауреат на „Струшките вечери на поезијата“ и добитник на „Златниот венец“. Претседателот на управниот одбор, Славе Ѓорго Димоски, на свечена седница на Македонската академија на науките и уметностите, ја објави одлуката за годинешниот лауреат, која е донесена едногласно на состанокот Прочитај повеќе
Избор Култура Охрид
Охрид, 20. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – На 25-ти март ќе се одржи финалето на „Ораторските средби“ за ученици од охридските основни училишта. Деновиве се одржаа квалификациите, каде во финалето останаа тројца ученици. – Уште на почетокот на овие вечери имавме ученици, кои веднаш се истакнаа од останатите. Како што течеа натпреварите, некои ученици варираа од […]Прочитај повеќе
Избор Култура Струга
Скопје/Струга, 20. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Управниот одбор и дирекцијата на НУМ „Струшки вечери на поезијата“, денес ќе одржат свечена седница. Во просториите на Македонска академија на науките и уметностите (МАНУ), во Скопје, ќе се соопшти името на лауреатот на наградата „Златен венец“ за 2015 година. На седницата ќе бидат соопштени и деталите околу одржувањето […]Прочитај повеќе
Избор Култура Струга
Струга, 19. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во пресрет на пролетта, фестивалот „Македокс“ и Младински образовен форум (МОФ), најавуваат Младински кино-клубови на Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“. Во избраните градови каде ќе се одржуваат Младински кино-клубови е и Струга. Заедно со МОФ, во следните седум месеци Младинските кино-клубови ќе заживеат во 13 Прочитај повеќе
Избор Култура
Струга, 18. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Драмското студио „Миладин“ од Струга, во сабота ќе ја изведе новата премиера „Пепелашка“. Драматизацијата и режијата на претставата се на Ристе Миладин. Во претставата играат актерите: Вероника Димоска, Сара Стефановиќ, Анастасија Тотовска, Сара Наумоска, Јована Беќароска, Моника Коруноска, Ристе Миладин, Бојан Крстески и Илија Прочитај повеќе
Култура
Охрид, 18. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Охридскиот Народен театар во петок, 20-ти март, уште еднаш ќе ја изведе претставата „На Дното“. На барање на публиката оваа претстава уште еднаш ќе се игра пред охридската публика. Минатиот петок билетите за претставата беа експресно распродадени. Од НУ Центар за култура „Григор Прличев“ ги информираат заинтересираните граѓани Прочитај повеќе
Избор Култура
Скопје, 18. март (ОХРИДПРЕС) – Охридскиот филолог и литературен критичар, проф. Димитар Пандев е еден од промоторите на Избраните дела во десет томови од Блаже Ристовски, што ги објави Книгоиздателството „Матица македонска“ од Скопје. Димитар Пандев утре ќе промовира дел од изданието, а останатите содржини ќе ги промовираат Георги Старделов, Катица Ќулафкова, Симо Прочитај повеќе
Култура Охрид
Охрид, 18. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – На денешен ден во 1909 година во Софија почина истакнатиот македонски деец Кузман Шапкарев, еден од најзначајните собирачи, публикувачи, афирматори на македонски народни умотворби и еден од првите македонски учебникари. Повеќе од триесет години собирал и ја проучувал македонската усна традиција. На свој начин тој е зачетник на Прочитај повеќе