Избор Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје, 18. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Со 95 гласа „за“ Собранието денеска по скратена постапка го донесе Законот за амнестија. На предлогот се приклучија и пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, како и Панчо Минов од ГРОМ. Предлогот е поднесен од пратениците Емилија Александрова, Фросина Ташевска Ременски, Зеќир Рамчиловиќ, Мухамед Зеќири, Горан Прочитај повеќе
Избор Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје, 18. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас се номинрани за Нобелова награда за мир за 2019 година за Договорот од Преспа, со кој се надминува дводеценискиот спор за името. Номинацијата на Заев и Ципрас денеска во Скопје ја објави добитничката на Нобеловата награда за мир во 2015 […]Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје, 18. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Интерпартиската парламентарна група за реформи, интеграција и помирување постигна согласност по pредлог-законот за амнестија за случувањата на 27-ми април. Aмнестијата не ги опфаќа организаторите и подготвувачите на настанот, лицата кои извршиле физичко насилство, кои носеле оружје и експлозивни направи, како и службените лица Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје, 18. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Собраниската Комисија за уставни прашања попладне ќе ја започне дебатата за четирите уставни амандмани и за извештајот што Владата го достави до Парламентот по петте јавни дебати одржани како вовед во третата и последна фаза од уставните промени, согласно Договорот од Преспа. Парламентарни партии во оваа трета и последна […]Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје, 14. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов на 28-ми декември, во 12:00 часот, ќе има редовно годишно обраќање пред пратениците во Собранието. Известувањето за годишното обраќање на шефот на државата веќе е доставено до Собранието на Република Македонија. Ова ќе биде последно обраќање на Иванов како шеф на државата, Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје, 12. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – По 16-ти пат делегацијата на Европската Унија во партнерство со Советот за етика во медиумите ќе ги додели наградите „Жан Моне“ за најдобра новинарска сторија и најдобра репортерска фотографија, како и за најдобра аматерска сторија. Наградата за најдобра новинарска сторија и најдобра репортерска фотографија се на тема „Градење Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје, 10. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Комисиската расправа за амандманите на Уставот кои произлегуваат како обврска од Преспанскиот договор ќе започне на 17 декември, пленарната седница на Собрането треба најрано да биде закажана на 9 јануари идната година, а гласањето да се случи на 15 јануари, изјави денеска претседателот на македонското Собрание Талат Џафери. – Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје, 10. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Драмскиот театар Скопје денеска ќе одржи комеморација за неодамна починатиот македонскиот драмски писател Горан Стефановски. Покрај ансамблот на НУ Драмски театар Скопје, обраќање за делото на Горан Стефановски ќе имаат и претставници од Македонската академија на науките и уметностите, Факултетот за драмски уметности, Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје, 10. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Работната група за помирување на Интерпартиската парламентарна група за помирување, реформи и интеграција во Собранието на Република Македонија, денеска ќе го одржи вториот работен состанок.  Се очекува да биде презентиран предлог законско решение за помирување за дел од учесниците во настаните во законодавниот дом од 27 април Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје, 7. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Љупка Џундева, тивката дама на македонското актерство почина на 84 годишна возраст. Веста ја соопшти Македонскиот народен театар, посочувајќи дека таа секогаш со гордост истакнуваше дека припаѓа на втората генерација актери на некогашната Висока театарска школа, а со тоа е дел од создавањето на поновата историја на театарската Прочитај повеќе