Македонија
Скопје, 30. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Маригона Марку е вршител на работите амбасадор во македонската Амбасада во Вашингтон, информираат од Министерството за надворешни работи. „По завршувањето на мандатот на претходниот амбасадор во ДКП-то во Вашингтон, како и во други ДКП-а, каде што не е назначен амбасадор – по автоматизам, дипломатот со највисоко звање станува Прочитај повеќе
Македонија
Скопје/Атина, 30. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Делегација на Стопанската комора на Македонија денеска во Атина ќе учествува на еднодневен бизнис форум и билатерални средби со грчки стопанственици. Бизнис форумот го организира Стопанската комора на Македонија во соработка со Атинската трговско-индустриска комора во насока на интензивирање на економската соработка меѓу Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 29. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Наскоро ќе биде отворена најавената Амбасада на Бразил во Скопје, соопшти денеска МНР по средбата на делегации од двете земји. Делегациите на двете земји ги предводеа државниот секретар на Министерството за надворешни работи на Република Македонија, Виктор Димовски и генералниот потсекретар при бразилското МНР, амбасадорот Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје, 29. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков утрово за првпат е спроведен од затворот во Шуто Оризари во судот на рочиште за предметот „Трезор“, кој се однесува на набавка на опрема за Петтата управа. Со возило Мијалков беше внесен во гаражата од судот. Судската зграда […]Прочитај повеќе
Избор Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје, 29. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Почина академик Блаже Ристовски (1931-2018), редовен член на Македонската академија на науките и уметностите, соопшти Македонската академија на науките и уметностите со голема тага. Академик Блаже Ристовски е роден на 21-ви март 1931 година во селото Гарниково, Кавадаречко. Целиот свој работен век го посвети како неуморен и Прочитај повеќе
Економија Избор Македонија
Скопје/Охрид, 26. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Од полноќ ново позначително намалување на цените на горивата, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се намалуваат за 4 денари, па ќе се точат за 63, односно 65 денари за литар. Намалување има и кај цените на Еуродизелот (Д-Е V) и Екстра […]Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 26. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во 75-тата година од животот вчера почина Мите Грозданов, доајен на македонскиот театар, актер на Драмски театар-Скопје каде што работеше од 1967 до пензионирањето во 2008 година. Роден е во Струмица на 14 декември 1943 година. Во својата 40-годишна професионална актерска кариера одиграл бројни  улоги во претстави, меѓу кои […]Прочитај повеќе
Економија Избор Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје, 22. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Пензионерите кои во текот на годината примаат само пензија и немаат дополнителен приход нема да треба да се пријавуваат во УЈП за е-персoнален данок до 2024 година. Ова го содржи новиот закон за личен доход, кој го презентира директорката на УЈП Сања Лукаревска на денешната прес-конференција. Обврска да пријават […]Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје, 21. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков утрово не беше спроведен од затворот „Скопје“ во Шуто Оризари до Кривичниот суд, каде е закажано рочиште за случајот „Таргет-Тврдина“ поврзан со масовното прислушување. – Поради краткиот временски период судот нема издадено навремено наредба Прочитај повеќе
Избор Македонија
Брисел, 21. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Изненадувачки е што Унгарија го поддржува членството на Македонија во ЕУ, но не ја смета за сигурна земја, напиша еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на Твитер. – Владеењето на правото е клучен принцип на земјите членки и за кандидатите за членство. Тоа е клучно за кредибилитетот на Европа, напиша […]Прочитај повеќе