Македонија
Куманово, 2. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – На денешната прес-конференцијата во Куманово опозициската СДСМ презентираше прислушувани разговори, во кои според нив се слуша како власта се обидува да ги намести изборите во Куманово. Претседателот на Општинската организација на СДСМ во Куманово, Мартин Костовски рече дека „пред граѓаните ќе откријат како премиерот Никола Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 2. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Детската градинка „Пиколини“ по повод светскиот ден на детската литература додели пакет детски книги, лектири, боенки и бајки на дечињата од СОС Детско село Македонија. Собраната донација е резултат на заедничката иницијатива на родителите и нивните дечиња, како и на вработените и менаџментот во градинката, кои со заеднички напори Прочитај повеќе
Македонија
Франкфурт, 2. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Поранешниот Амбасадор на НАТО во Македонија, германскиот дипломат, Хансјорг Ајф даде поддршка за интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО. Овој придонес го подготви Амбасадорот Ајф специјално за Тематскиот Конгрес на ДУИ во невозоможност да присутства лично позади здравствени причини. Амбасадорот Ајф роден е во Франкфурт во 1933 Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 2. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Средношколскиот пленум ја повика новоформираната средношколска унија на јавна дебата, преку која претставниците на овие две структури ќе ги соочат нивните ставови и аргументи и отворено ќе дискутираат за барањата. Вчера учениците од повеќе средни училишта, на масовни протести организирани од пленумот, повторно рекоа „стоп“ за Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје, 1. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денес откриваме уште огромен корупциски скандал за Македонија и пошироко за регионот со докази за класична корупција во врвот на власта. – Дел од разговорите потврдуваат дека зад мегаскандалот стои премиерот Никола Груевски. Во овие докази не се зборува во шифри, се` е јасно како бел ден со многу […]Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 1. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Средношколците од Скопје денес излегуваат на втор протестен марш за укинување на екстерното тестирање и враќање на стариот концепт на полагање државна матура. Но, за разлика од првиот марш, овој пат тие на Денот на шегата, ќе излезат маскирани, а ќе маршираат од Собрание до МОН, каде ќе се […]Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 31. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Разликата во платите на полицијата и цариниците ќе се изедначи со новото етапно покачување на платите во МВР кое ќе почне од април годинава и ќе трае наредните две години. Најниската плата на полицајците со завршено средно образование, до сега беше 15.000 денари и беше за 3.000 денари пониска […]Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 31. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Хелсиншкиот комитет од 25 март започна со спроведување на проектот „Надгледување на работата на Уставниот суд и процена на неговиот капацитет да постапува по уставни жалби“. Според годишните извештаи на Уставниот суд, во периодот 2011-2013 година Судот бележи намален број на примени и завршени предмети, намален број на укинати […]Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 31. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Над 1.000 барања за склучување договори за откуп, пренос или за закуп на станови во сопственост на државата кои што се користат бесправно се доставени до денеска до Министерството за транспорт и врски. За откуп на станови се доставени 769 барања, 188 за пренос, а 28 за закуп, информираат […]Прочитај повеќе
Македонија
Битола, 31. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Утре со почеток во 11 часот на Широк сокак во Битола, Средношколски пленум – Битола и Студентски пленум – УКЛО, ќе направат хуманитарна акција со цел собирање средства за Никола Гелов. Никола Гелов е ученик во СОУ „Таки Даскало“ – Битола и има 17 години. Има срцева мана и […]Прочитај повеќе