Избор Македонија
Скопје, 22. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Имаме случаи кога еден граѓанин има повеќе матични броеви, имаме документација за три матични броеви на еден граѓанин. – Тоа е доволен предизвик за истражувачкото новинарство да ги открие, вели потпретседателката на СДСМ Фросина Ременски во неделното интервју на Радио Слободна Европа. Госпоѓо Ременски, поминаа речиси два Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје, 21. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Пред зградата на МТВ започна протестот организиран од Стојанчо Ангелов. Стотина граѓани веќе се присутни, но се очекува и други да им се придружат, јави Фокус. Ангелов најави дека ќе се обидат мирно да упаднат во телевизијата со цел да побараат од уредниците да ги емитуваат аудио снимките на […]Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 21. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Деновиве до членовите на Наставничкиот пленум пристигнувале поплаки од средношколците дека некои од колегите вршеле разни притисоци врз нив заради учество на протестите на средношколците. Од наставничкиот пленум, се повикуваат на еднаквите услови утврдени со Законот за образование. – Си поигрувате со децата кои се нашата Прочитај повеќе
Македонија
Свeти Николе, 21. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Црвениот крст на Република Македонија преку Општинска организација на Црвен крст Свeти Николе, превзeма акција за намалување на ризиците од ширење на болеста туларемија во општина Лозово и тоа со дистрибуција на хигиенски средства и вода за пиење, наменети за загрозеното население. Општинската организација на Црвен крст Свети Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 20. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Социјалдемократскиот сојуз на Македонија писмено ги информираше компаниите Deutsche Telekom и Magyar Telekom, за случувањата во Република Македонија, од аспект на потенцијална вмешаност на раководните структури на Македонски Телеком и Т-Мобиле Македонија во незаконско и неетичко однесување, информираат од партијата. Во писмото, Прочитај повеќе
Македонија
Куманово, 20. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Комисијата за заразни болести вчера прогласи епидемија на туларемија во Лозово и во Каратманово, кои се наоѓаат во источниот дел од земјата. Ваквата одлука била донесена откако се докажало дека нови шест лица се заболени од туларемија. Со тоа бројот на заразените достигнува до 19 лица. Најголем број од […]Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 20. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Донесена е пресуда за случајот со украдените артефакти во Музејот на Македонија. Екс директорот на музејот Перо Јосифовски доби највисока казна, 8 години и 8 месеци. Златарот Часлав Кузмановиќ што ги изработуваше копиите, 7 години и 8 месеци затвoрска казна. Програмскиот директор на археолошкиот музеј Златко Видевски, 6 години […]Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 20. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес, во 07 часот и 12 минути, регистрираше земјотрес чиј епицентар потекнува од скопското епицентално подрачје и е со магнитуда од 3.1 според Рихтеровата скала. Според досегашните Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 20. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Наставниците по примерот на своите ученици одлучија да го кренат својот глас на незадоволство. И тие в недела излегуваат на улица, на мирен протест пред Министерството за образование и наука уште еднаш гласно да им порачаат на надлежните дека за квалитетно образование се потребни исто толку квалитетни законски решенија […]Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје, 19. март 2015 (ИНПРЕС) – Ова што се случувало во Македонија, ова брутално, дрско и недозволиво по ниеден основ самоволие, на Никола Груевски, неговиот братучед Сашо Мијалков и на неколкумина нивни помагачи во врвот на власта, буквално го срозило функционирањето на државниот систем и еден од  неговите темели, правната држава, изјави на денешната прес […]Прочитај повеќе