Македонија
Скопје, 17. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – За четврток, точно напладно, под слоганот „Стоп за лошите реформи во средното образование”, е закажен нов средношколски марш, соопшти Средношколски пленум. Маршот ќе тргне од Градскиот парк, од местото кај фонтаната, а ќе заврши пред Министерството за образование и наука. Пленумот информира дека бара да се врати стариот Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 17. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Овој викенд малата Марија од Скопје, на која и’ се потребни средства за лекување, имаше роденденска забава во родителската куќа, “Пеперутка”. Фондацијата Златна Рипка- Скопје, ги замолува граѓаните да донираат за помош на малата Марија. Фондацијата е поддржана и од трите мобилни оператори и може да се донира преку […]Прочитај повеќе
Македонија
Тирана, 17. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Министерката за култура Елизабета Канческа–Милевска вчера во рамките на еднодневната работна посета на Република Албанија, оствари билатерална средба со албанската колешка Мирела Кумбаро. На средбата, двете министерки за култура ја потпишаа Програмата за соработка во областа на културата меѓу Министерството за култура на Република Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 17. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Еуролинк осигурување го промовираше својот нов продукт за осигурување од професионална одговорност – пакетот 2+1 Smart Choice (Мудар избор), со кој обезбедува правна помош, заштита и надомест на штети на осигуреникот во судска постапка, како и исплата на надомест на штети кон трети лица настанати при професионално работењето Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 17. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Црвениот крст на Република Македонија денеска одбележува 70 години од основањето и 20 години од полноправното членство во Меѓународната федерација на друштвата на Црвениот крст и Црвената полумесечина. – Ако времето е сведок на случувањата, тогаш децениските интензивни програмски активности на Црвениот крст на Република Прочитај повеќе
Македонија
Велес, 16. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Откако беше објавено дека во велешко има седум случаи на заболени од туларемија, тим од 10 епидемиолози од Институтот за Јавно здравје се на терен во општината Лозово и вршат проверка во домовите на мештаните каде живеат заболените. 31 годишниот Ласте Трајчев од селото Каратманово во Општина Лозово пред […]Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 16. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Inner Wheel клубот од Скопје во рамките на програмата за организирање хуманитарни активности во земјата, реализираше донација во резиденцијата за возрасни лица „Дабески“. Донацијата се состоеше во обезбедување поголем број на постелнини, кои на резиденцијата за грижа на возрасни лица секојдневно и се потребни. – Првите Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје, 15. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Шест телефонски разговори на кои како што велат од СДСМ меѓудругите се слуша гласот на премирот Никола Груевски и со нив се докажувала неговата нечесност и користољубивост беа пуштени на денешната прес- конференција што се одржа само половина час пред собирот на ВМРО-ДПМНЕ во салата Борис Трајковски. ​Од десетата […]Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје, 15. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Овие работи се специфични само за авторитарни држави, тогаш кога тој што практично ја води државата сака да има информации, да навлезе во интимата на секој граѓанин, на секој носител на јавна функција, вели претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов во неделното интервју на Радио Слободна Европа. Господине Трајанов, […]Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје, 15. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Лицето Зоран Заев одработува агенда која не ја разбира. Лицето му е во грч, поради неговата алчност за власт и самиот заборава кој е. Тој самиот тврди дека во наше време заработил 12 милиони евра. – Е како бе тоа. Заев сака народот да заборави кој е тој, заедно […]Прочитај повеќе