Избор Македонија
Скопје, 2. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Првиот човек на СДСМ Зоран Заев продолжи со објавување на информации во рамките на „Вистината за Македонија“, односно ја „фрли“ шестата т.н. „Бомба“. На прес конференција во Скопје тој објави информации, за како што кажа, директивите кои ги давал премиерот Груевски за подигнување милионски кредити од странство, буџетските трошоци, Прочитај повеќе
Македонија
Гевгелија, 2. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Фирмата „НесМак“ од Гевгелија, чии основачи се од Скопје, нелегално ја купила зградата „Николина“ од „Фиком“ и ги продава становите, со што прави втор „Фиком“, вели за Плусинфо нотарката Лорија Ваневска, поранешна адвокатка на измамените станари од зградите на оваа фирма. – Фирмата „НесМак“ од Гевгелија со скопски основачи Прочитај повеќе
Македонија
Струмица, 2. март 2014 (ОХРИДПРЕС) – Дванаесетгодишната струмичанка Мартина Стојковска, по десетневниот престој во болницата „Аџибадем“ во Истанбул, Турција и успешната операција, се врати во родната Струмица, јави Струмица нет. Мартина има сколиоза, која брзо напредуваше и за пет години е констатирано искривување на р’бетниот столб од 28 на 120 степени. Цели 7 Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 02. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Утре невладината организација „Уметност на живеење Македонија“, во Скопје ќе организира креативна работилница за изработка на мартинки. Целта на оваа работилница е оживување и продолжување на традицијата на нашите предци. Мартинките се подаруваат во чест на Баба Марта и се носат околу рака или закачени на облека се додека […]Прочитај повеќе
Избор Македонија
Штип, 2. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Никола Николиќ, кој на јавноста и стана познат со аферата „Фиком“ ноќеска е пронајден обесен во затворот во Штип каде ја одлежуваше затворската казна за измама со продажба на станови. Од МВР потврдуваат дека е пријавено дека има починато лице во затворот во Штип, околу 7 часот утринава. Екипите […]Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 28. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Министерството за внатрешни работи во текот на изминативе денови реализираше шест одвоени случаи на крумчарење мигранти. Против седум лица (од кои по еден романски, грчки и албански државјанин) се поднесени кривични пријави за сторено кривично дело “криумчарење мигранти“. Откирени се 38 илегални мигранти на возраст од 66 до две Прочитај повеќе
Избор Македонија
Скопје, 27. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Лидерот на СДСМ Зоран Заев денес ја „фрли“ петтата „Бомба“. Тој објави информации, за како што кажа, како „братучедите Никола Груевски и Сашо Мијалков, прислушувале за лични цели и целосна контрола врз се` во државата“. – Така овие луѓе се одржуваат на власт. Јасно е сега зошто Груевски осамен […]Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 27. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Расте бројот на лажни азиланти од Западен Балкан. Според извештајот на европската комисија минатата е рекордна година по поднесените барања. 47% од вкупните барања од регионот се од Србија, по 21% од Македонија и од Албанија, а потоа од Босна и Црна Гора. Ако се земе предвид бројот на […]Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 27. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Друштвото за управување со отпад „Пакомак“ заедно со своите 670 компании-членки, за прв пат во нашата земја организираат ден без печатење. Денес тие се одлучија да ги исклучат сите печатачи на работа, дома и секаде каде што ќе ги сретнат, повикувајќи ги сите останати компании и поединци да се […]Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 26. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Од Здружението на новинарите на Македонија изразуваат сериозна загриженост и најостро го осудуваат прислушувањето на новинари со што брутално е суспендиран правниот поредок на земјата и масовно се кршени основните човекови права и слободи. – Прегазено е правото на слобода на изразување, приватност на новинарите и правото Прочитај повеќе