Македонија
Скопје, 18. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Со минимални количини на храна и средства за лична хигиена студентите на Артхитектонскиот факултет денеска прогласија Автономна зона. Тие велат дека потребна им е поддршката од сите граѓани и секој кој е во можност го повикуваат да дојде на факултетот и да донира храна, овошје, течности и тоалетна хартија. […]Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 18. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Претседавачот на ОБСЕ и српски министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска ќе престојува во посета на Република Македонија. Дачиќ ќе се сретне со амбасадорот на ОБСЕ Ралф Брет, а ќе оствари средба и со претседателот Ѓорге Иванов. Се очекува тој да се сретне и со премиерот Никола Груевски, […]Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 18. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Студентскиот пленум, по една недела од стартот на таканаречената окупацијата на факултетите, соопшти дека автономната зона е проширена низ целиот Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Студентите решиле да спроведат окупација и на Архитектонскиот факултет. Вчера бојкот на настава имаше на неколку факултети во Скопје. Во Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 17. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Новинарот Томислав Кежаровски останува на слобода, бидејќи Апелациониот суд денеска ја потврди неодамнешната одлука на Кривичниот суд за условен отпуст на новинарот, а ја отфрли жалбата на Обвинителството, кое се жалеше на ваквата одлука. Ова значи дека Кежаровски нема да се враќа во истражниот затвор „Скопје“, каде што требаше […]Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 17. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Мојата и позицијата на Европската унија е дека сите политички партии треба да водат политички дебати во парламентот, а не надвор од него. Тука сум за да помогнам во наоѓање на излез од политичката ситуација. Опозицијата треба да се врати во парламентот и таму треба да се решаваат сите […]Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 17. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, оствари средба со комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан. На почетокот на средбата претседателот Вељаноски искажа задоволство од посетата на комесарот, при што нагласи дека ваквите средби се Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 17. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Утре на воениот стадион во Градскиот парк во Скопје, командантот на Здружено Оперативната Команда (ЗОК) генерал – мајор Методија Величковски, по повод „18 февруари – Денот на Меѓународнитe Воени спортови“ ќе го отвори спортскиот ден со припадниците на АРМ од гарнизонот Скопје и Министерството за одбрана. Овој спортски Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 17. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Четворица полицајци вчера биле пред Филозофски/Филолошки факултет, каде студентите веќе седми ден окупираат, откако со Владата и со Министерството за образование не најдоа заеднички јазик, информираа од Студентски пленум. Полицајците се појавиле околу 11:00 часот пред факултетот и таму се задржале околу половина час, јави Прочитај повеќе
Македонија
Битола, 17. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – На состанокот на пелагонискиот кризен штаб беше одлучено да се изврши санација на најоштетените делови на коритото на реката Црна. Меѓутоа после стабилизирањето на временските услови, да биде извршено целосно чистење на коритото на реката Црна во должина од 42 километри. Во периодот кој следува се очекуваат повисоки дневни […]Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 17. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Еврокомесарот за разговори за проширување Јоханес Хан за време на неговата денешна посета на Скопје со македонските политичари ќе разговара за решавање на политичката криза во земјата. Повторувајќи го повикот сите политички партии да се вратат во парламентот тој вчера во Брисел изјави: – Побарав од претставниците на Прочитај повеќе