Македонија
Скопје, 06. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Од линии за донација, досега се собрани 2.950.000 денари, а на жиро сметката на Фондот за солидарност се собрани 150.000 денари. Четиристотини семејства од поплавените региони на Струмица, Чешиново-Облешево, Штип, Кочани, Битола, Прилеп и Куманово се обезбедени со 225 пакети храна, 1.229 пакети со хигиенски производи, 1.000 Прочитај повеќе
Македонија
Тетово, 06. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – „Не молчи, крени го гласот“ е мотото на протестот движењето „ЕкоГерила“ против енормното загадување на воздухот во Тетово. Заедно со граѓаните ќе бараат Владата да преземе соодветни мерки за да се заштити здравјето на тетовци. Одборот за протести на движењето „ЕкоГерила“ соопшти дека ќе поднесе жалба до Уставниот суд […]Прочитај повеќе
Македонија
Вашингтон, 06. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија се подготвени веднаш да ги преземат обврските кои произлегуваат од полноправното членство во НАТО алијансата. Македонија продолжува со својот придонес во меѓународните мировни мисии, меѓу кои и мисијата “Одлучна поддршка”, со што се одржува Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 06. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Хонорарците денес ќе протестираат пред Министерството за труд и социјална политика. Хонорарците веќе испратија реакција во врска со исплатата на хонорарите и поднесување на пресметки на придонеси за договори за дело и авторски договори. – Да одиме во МТСП и да си ги побараме одговорите што ни ги должат! […]Прочитај повеќе
Македонија
Богданци, 05. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Три лица загинале во пожарот што избувна утринава во плинара во Богданци. На лице место покрај пожарникарски екипи, пристигнала и брзата помош. Загаденоста на воздухот во околината е забележителна. Децата од околното основно училиште биле пуштени дома, бидејќи веднаш по екслозијата снемало електрична енергија. Станува збор за Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 05. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Површините што ја ранат Македонија се под вода. Штетите веќе се огромни, а што ќе предизвикаат допрва ќе се утврдува. Се стравува од ценовен шок, анализира Дојче веле. Кочанско поле, струмичко, кумановско, но најкритично е во Пелагонија, житницата која ја рани Македонија. На терен се води вистинска битка за […]Прочитај повеќе
Македонија
Вашингтон, 05. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, вчера во Вашингтон оствари повеќе средби со членовите на американскиот Сенат и Конгрес. На средбата со конгресменот Пол Кук, министерот Јолевски истакна дека Република Македонија е сериозен сојузник и придонесувач кон глобалниот мир и безбедност. – Нашата Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 04. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Црвениот крст на Република Македонија информира дека е потребно да се обезбедат дополнителни количини вода за пиење за населението во Струмица, Чешиново-Облешево, Штип, како и во други подрачја кои поради излевање на реките водата не е за пиење. Согласно направената проценка, информираат од Црвениот крст во моментот, има Прочитај повеќе
Македонија
Вашингтон, 04. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Развојот на Армијата на Република Македонија и учеството во мировните операции на ООН, НАТО и Европската Унија како поддршка за етаблирање на глобалниот мир и безбедност, беа дел од темите на кои вчера во седиштето на Обединетите Нации во Њујорк, разговараа министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски […]Прочитај повеќе
Македонија
Скопје, 4. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Денес се одбележуваат 143 години од раѓањето на Гоце Делчев, големиот визионер и идеолошки лидер. Како син на Никола и Султана Делчеви, роден е на денешен ден, 4. февруари 1872 година во Кукуш. Основното образование го завршува во Кукуш по што заминува да учи во Солун каде науката и […]Прочитај повеќе